CouchSurfing Nedir
CouchSurfing Nedir

Merhaba Arkadaşlar,

Siz de gideceğiniz ülkede hem bütçenizi korumak hem de değişik tecrübeler yaşamak istiyorsanız CouchSurfing tam size göre.

Daha çok gezginlerin kullandığı bir oluşum olan CouchSurfing size yurt dışında ( yada isterseniz yurt içinde ) konaklama imkanı sunuyor. Ancak bu konaklama o Ülke yada Şehir’de yaşayan birinin evinde gerçekleşiyor. CouchSurfing gidilen ülkede hem ücretsiz konaklayıp, hem de o bölgenin gerçek kültürünü öğrenmek için kullanabileceğiniz en iyi platform.

CouchSurfing Nasıl Kullanılır?

Öncelikle https://www.couchsurfing.com/ adresinden profil açmanız gerekiyor.

 • Aynı facebook gibi düşünün. Bu şekilde üyeliğinizi oluşturuyorsunuz. Üyeliğiniz içerisine kendi kişisel bilgilerinize, hobileriniz, daha önce ziyaret ettiğiniz ülkeler, gitmek istediğiniz ülkeler, deneyimleriniz gibi bilgileri yazıyorsunuz. Ne kadar detaylı ve ciddi yazarsanız imajınız açısından o kadar pozitif olacaktır.
 • Profilinize mutlaka fotoğraflar eklemelisiniz. Fotoğraflar sizin karşı tarafta yaratacağınız imajınızda çok etkili olacağı için o doğrultuda fotoğraflar eklemelisiniz.
 • İsterseniz direkt facebookunuz ile ilişkilendirebilirsiniz. Böylelikle daha güvenilir görünürsünüz. Bu işlemi CouchSurfing sitesinden yapacaksınız.
 • Sitede size yapılmış olan olumlu yorumlar ev bulmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer bu siteyi kullanan arkadaşlarınız varsa size olumlu yorumlar yazmalarını isteyebilirsiniz. Sizin sosyal, pozitif ve uyumlu biri olduğunuzu ifade eden mesajlar yeterli olacaktır ancak bu mesajları İngilizce yazmaları gerekiyor. Eğer siteyi kullanan bir arkadaşınız yoksa; CouchSurfingin belirli aralıklarla düzenlediği tanışma partileri var, onlara katılabilir ve arkadaş edinebilirsiniz. Yapılan yorumlar herkese açıktır, sizi evinde ağırlayacak kişinin size güvenmesi gerektiğinden kötü yorum almaktan sakınmalısınız.
 • Sitenin onaylı üye diye bir kısmı var. Ücret ödeyerek site tarafından kendinizi onaylatabiliyorsunuz. Ancak ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum boşuna para ödemeyin.

Tüm bu işlemlerden sonra artık site içerisinde gezebilirsiniz.

Ev Ararken Neler Yapmalıyız?

 • Gideceğiniz şehri yazarak o bölgedeki ev sahiplerini arayın.
 • Filtre kısmından maksimum son bir ay içerisinde online olmuş kişileri seçin. Çünkü site size otomatik olarak o şehirde yaşayan ve misafir ağırlayabileceğini belirtmiş olan tüm üyeleri çıkarıyor. Sonuç olarak karşınıza 3-4 yıldır online olmayan üyeler çıkabilir ve zaman kaybedebilirsiniz.
 • Gideceğiniz şehirde yaşayan ve siteyi aktif kullanan üyeleri süzdükten sonra profillerini de mutlaka inceleyin. Kriterlerine göz gezdirin, size uygun olmayan kriterleri olabilir. Ayrıca ne kadar çok kullanıcıya talep gönderirseniz, uygun bir oda bulma olasılığınız o kadar artacaktır.
 • Bulduğunuz potansiyel ev sahiplerine talep gönderirken, mesajınızı kişiye özel olarak yazmış olun. İsimle hitap edin, kalka istediğiniz tarih aralığını belirtin, kendiniz hakkında kısaca bilgi verin. Ancak bunları tamamen talep oluştururken açılan mesaj kutucuğunda yapın. Eğer direk kişiye özel mesaj gönderirseniz doğru bir yöntem olmayacaktır.
 • Bir evde karar kıldınız ve okeylediyseniz, diğer talepleri iptal etmelisiniz ki kimse için zaman kaybı yaşatmasın.

Ev Buldunuz. Peki Sonra Ne Yapacaksınız?

 • Mutlaka ev sahibi ile iletişime geçin, birbirinizin telefonunu alın.
 • Evin konumunu alın . Açık adresini hatta maps görüntüsünü alın.
 • Hava limanı yada terminalden kolay ulaşım yöntemlerini araştırın.
 • Ev sahibine bulunduğunuz şehirden bir şey isteyip istemediğini sorun. Bir talepleri olmazsa bile ufak da olsa bir hediye götürün. Bir magnet bile olsa onları mutlu edecektir.
 • Evin kurallarına uyum sağlamanız gerekiyor. Örneğin ev sahibi evde sigara içilmesini istemiyorsa buna uymalısınız.
 • Evin hijyen kuralları önemlidir. Ev dağınık bile olsa siz düzenli olmalısınız. Çarşaflarınızı toplamalı, bulaşıklarınızı yıkamalısınız.
 • Şehrin gezilecek yerlerini ev sahibinizden öğrenebilirsiniz. Hatta restoranlara vs sizinle gelebilir sakın hesap kitlemeye kalkmayın.
 • Bu siteyi kız arkadaş yapmak için kullanmayın, Türkleri temsil ediyorsunuz, unutmayın.
 • Konaklamanız bittikten sonra ev sahibi hakkında yorum yapmayı unutmayın.

CouchSurfingte para geçmez. Eğer para isteyenler olursa mutlaka şikayet etmelisiniz. CouchSurfing’te “community” adı verilen bir ekibi var. Bu ekip, kötü deneyim yaşayanlara veya sorunlarla karşılaşanlara yardımcı oluyor. Eğer bir şikayetiniz varsa hemen kendileri ile iletişim geçin. Ekip söylediklerinizi değerlendirecektir ve eğer tutarlıysanız karşı tarafın profili siliniyor ve gerekirse yasal işlem başlatılıyor.

CouchSurfing kullanarak harika deneyimler yaşayacağınızı düşünüyoruz. Bizimle de paylaşmayı unutmayın. Sevgiler ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz