Amerika Vize Evrakları
Amerika Vize Evrakları

Merhaba Arkadaşlar,

Amerika vizesi diğer ülkelerden ve schengen vizesinden daha farklı. Burada hazırlayacağınız evraklardan çok, dolduracağınız online form ile daha önce gitmiş olduğunuz ülkeler önemli. Amerika vizesi alırken aşağıda size aşama aşama anlatacağımız sıralamaları takip ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.

Öncelikle Amerika için İstanbul yada Ankara konsolosluğunu seçmelisiniz. Hangisi size yakınsa onu seçin çünkü herkesin görüşmeye gitmesi gerekiyor. Schengenler gibi önce pasaport görüntüsü ile randevu alıp, sonrasında “randevu tarihine kadar evrakları hazırlarım” diyemiyorsunuz. Randevu almadan önce aşağıdaki aşamalarını aktaracağımız online formu doldurmanız gerekiyor. Doldurup onayladıktan sonra size onay numarası: AA ile başlayan bir onay görüntüsü veriyor. O AA ile başlayan numarayı bir yere kaydedin. Daha sonrasında o numara ile randevu alabiliyorsunuz. Amerika tek seferde 10 yıllık vize veriyor yada hiç vermiyor olacak.

Evet o zaman adım adım başlayalım.

1.Tüm işlemlere başlamadan önce ilk iş olarak fotoğrafçıdan fotoğrafınızı çektirin.Fotoğrafın dijital halini de almanız gerekiyor. ” Amerika Vizesi için ” derseniz zaten biliyorlardır ancak yine de özelliklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Ölçüleri 51 mm x 51 mm olmalıdır.
 • Minimum 600 x 600 pixel, maksimum 1200 x 1200 pixel olmalıdır.
 • Renk 24 bit ve sRGB renk formatında olmalıdır.
 • Fotoğrafın formatı JPEG olmalıdır.
 • Fotoğrafın boyutu 240 KB veya daha az olmalıdır.
 • Fotoğrafın boyutunun düşürülebilmesi için sıkıştırılması gerekir ise oranı 20’ye 1 veya daha düşük olmalıdır.

2.İkinci adım olarak; https://ceac.state.gov/genniv adresine tıklayarak DS 160 kodlu formunu doldurmanız gerekiyor. Formu doldururken büyük harf kullanmalısınız ve büyük harf yer almamalı. Aksi durumda sayfaları ilerletemiyorsunuz. Ayrıca formun içinde size konaklama adresiniz, otel ise; adını, adresini ve telefon numarasını soracak ayrıca uçak bileti detaylarınızı soracak. Önceden booking.com üzerinden bir rezervasyon yapmanızı ve uçak bileti rezervasyonunuzu da yapıp hazırlamanızı rica ederim. Vize çıktıktan sonra otelinizi yada uçak biletinizi değiştirebilirsin sıkıntı olmayacaktır ancak vize görüşmesine giderken beraberinizde mutlaka sisteme girdiğiniz otelin rezervasyonunu götürmelisiniz.

FORMU NASIL DOLDURACAĞIZ? Detaylı anlatımı için tıklayınız.

3.Formu doldurup AA ile başlayan numarayı aldıktan sonra; aşağıdaki adımları takip ederek randevunuzu alıyorsunuz. http://www.usvisa-info.com/ adresinde bulunan yönlendirmeleri takip etmeniz gerekiyor. Web sitesinden randevu almak için takip edilmesi gereken aşamalar aşağıda şekildedir;

 1. DS-160 formunu tamamlayınız.
 2. www.usvisa-info.com adresine giriniz
 3. Sağ üst köşede bulunan Hesap Oluştur’a tıklayınız. Başvuru sahibinin pasaport numarasını, doğum tarihini ve uyruğunu girerek bir hesap oluşturunuz.
 4. Vize bilgilerini inceleyip seyahat amacınıza göre bir vize türü seçiniz.
 5. Başvuru sahibinin kimlik bilgilerini giriniz.
 6. Pasaportun teslim edileceği PTT şubesini seçiniz.
 7. MRV (vize başvuru ücreti) ödeme yöntemini seçiniz.
 8. Randevu tarih ve saatini seçiniz.
 9. Randevu tarih ve saatini onaylayınız.
 10. Lütfen randevunuza gelmeden önce vize mülakatınız için yanınızda getirmeniz gereken belgeleri inceleyiniz.

Eğer internet erişiminiz yoksa vize başvuru formunuzu (DS-160) doldurduktan sonra aşağıdaki telefon numaralarını kullanarak işlemlerinizi telefon üzerinden yapmanız mümkündür.

Turkiye’den: +90 (850) 390-2884 A.B.D’den: +1 (703) 520-2490

4. Randevunuza mutlaka gitmeniz gerekiyor. Yarım saat kadar önce konsoloslukta olmaya çalışın. Sizi konsolosluğun dışında bekletecekler ve saatiniz geldiğinde içeri alacaklar. İçeri girerken güvenlik aramaları olacak. Beraberinizde kimseyi almadıklarını da hatırlatmak isterim. Yani vizeci ile çalışsanız bile, sizinle birlikte içeri almayacaklar. Randevuya giderken aşağıdaki evrakları beraberinizde götürmelisiniz.

 1. İlgili makama yazılmış imzalı dilekçe. Şahsi seyahatiniz ise sizin tarafınızdan yazılmalı, size sponsor olan bir firma varsa onlar tarafından yazılmış,imzalanmış ve kaşelenmiş olmalı.
 2. Maddi durumu gösteren belgeler(banka hesapları,tapu,kira kontratları,kredi kartları fotokopileri)
 3. 2 adet 5×5 resim(son 3 ayda çekilmiş olacak ve mutlaka arka fonu beyaz olacak)
 4. Evli çiftler için evlilik cüzdanı fotokopisi(eşlerden birinin seyahat etmemesi durumunda dahi verilmelidir)
 5. Hotel, uçak rezervasyonu
 6. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 7. Maaş bordrosu
 8. İşveren iseniz kendi şirketinizin, çalışansanız çalıştığınız şirketin imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası fotokopisi.
 9. Çalışansanız işe giriş bildirgesi
 10. 3 aylık banka hareketleri. İçerisinde bakiye bulunmalı.

5. Doldurup, yanınızda götürmeniz gereken bir form bulunuyor. Arzu ederseniz size örneğini gönderebiliriz.

İhtiyaç duymanız halinde lütfen bize ulaşın, tüm işlem aşamalarına yardımcı olabiliriz. Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz