schengen ülkeleri
schengen vize schengen ulkeleri

Merhaba Arkadaşlar,

Yurt dışına turistik yada ticari olarak seyahat edecek herkesin aklına gelen ilk soru “ Nasıl vize alacağım? “ olacaktır. Merak etmeyin, eğer evraklarınızı doğru bir şekilde hazırlarsanız vize almak çok kolay hele de gideceğiniz ülke bir Schengen ülkesi ise, çok daha kolay.

Schengen, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgeye verilen adlandırmadır. Ancak, Avrupa birliğine üye olup da Schengen bölgesinde yer almayan Bulgaristan, Romanya gibi ülkeler de bu birliğe dahil edilmektedirler. Schengen Ülkeleri listesi için tıklayınız.

Schengen ülkeleri anlaşması gereği, birlik ülkelerin vatandaşları vizeye gerek duymadan, ülkeler arasında seyahat edebiliyor. Örneğin İtalya’da yaşayan bir vatandaş bir diğer Schengen ülkesi olan Fransa’ya hiçbir şart koşulmadan, bizim İstanbul’dan Ankara’ya trene atlayıp gittiğimiz şekilde atlayıp gidebiliyor ve bir diğer ülkede çalışabiliyor, özel bir çalışma vizesi alması yada hükümetten özel bir izin alması gibi bir işleme gerek kalmıyor.

Aslında bu konu bize de yarıyor. Aynı şekilde çok girişli Schengen vizesi almış olan bir Türk vatandaşı da vize süresi içerisinde olmak kaydı ile tüm Schengen ülkelerine seyahat edebiliyor. Örneğin benim 01 Ağustos – 01 Aralık tarihleri arasında Fransa’dan alınmış çok girişli Schengenim var. Bu Schengen ile son dönüş günüm en geç 01 Aralık olmak kaydı ile istediğim Schengen ülkesine başka hiçbir işlem yapmadan giriş çıkış yapabiliyorum. Ancak bildiğiniz gibi sizin tüm işlemleriniz tam olsa da, gittiğiniz ülkedeki pasaport polisi sizi ülkeye almayabilir, bu hakları her zaman saklıdır. Hem bunu yaşamamak hem de sicilimize olumsuz bir işlem yapılmaması için dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. Dikkat etmemiz gereken detaylar için tıklayınız.

Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Vize ücreti dönemsel olarak değişiklik gösterse de ortalama olarak 60€ diyebiliriz.

Schengen Vizesine Nasıl Başvuru Yaparım?

Bir çok seyahat acentesi ve vize acentesi bu hizmeti 70-80 TL gibi hizmet bedelleri alarak tamamlıyor. Evraklarınızı kontrol ediyor, vize başvuru merkezinde size eşlik ediyor.. Ben imkanınız var ise bu şekilde bir yol izlemenizi öneririm. İnternetten pek çok acente bulabilirsiniz yada bize ulaşırsanız biz de sizi yönlendirebiliriz.

Eğer işlemlerini kendiniz yürütecekseniz de, Almanya ve İtalya üzerinden Schengen vize başvurusu yapacaksanız resmi kurumu iDATA sayfasından her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Diğer Schengen ülkeleri için VFS Global aracı kurum sayfalarını inceleyebilirsiniz. Örneğin VFS Global Fransa sayfası üzerinden Fransa vizesi için gerekli evrakların güncel listesine ulaşabilirsiniz.

En Kolay Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

Maalesef bu soruya net bir cevap vermek zor ancak son yıllarda en hızlı işlem süresi Fransa’da olmakta. İskandinav ülkeleri ise en uzun işlem süresine sahip. Ancak bahsetmiş olduğum gibi, bu durum değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin; iki ay öncesine kadar Almanya çok işlemlerini çok hızlı tamamlayan bir ülkeyken, yapmış oldukları bir duyuru ile işlem sürelerini 5 haftaya çıkardıklarını ilettiler.

Uzun Süreli Schengen Vizesine Başvurabilir miyim?

Maalesef bu şekilde bir işlem de bulunmuyor. Bazı ülkelere (örneğin:İngiltere) daha fazla ücret ödeyerek bir yıllık yada iki yıllık şeklinde başvuru yapılabiliyor ancak Schengen ülkeleri için bu geçerli değil. Tek yapabileceğiniz sonradan iptal edilebilir şekilde bir seyahat daha planlamak. Örneğin İtalya’ya gidecekseniz ilk seyahatiniz 01-10 Ağustos arası. Ancak sizin Ekim ayında bir de Amsterdam seyahatiniz var ve tekrar vizeye başvurmak istemiyorsunuz. O halde şu şekilde yapın; birincisi 01-10 Ağustos ikincisi Ekim ayında herhangi bir tarih aralığında olan iki adet seyahat planlayın. Dilekçenize İtalya’ya bu iki tarihte de gireceğinizi dolayısı ile bu doğrultuda ve multi vize verilmesini istediğinizi belirtin. Aynı şekilde ikinci tarih için de konaklama konfirmasyonu ve uçak bileti eklemeniz gerekiyor. Bu ikinci seyahatin evraklarını iptal edilebilir şekilde yapın ancak vize çıkana kadar iptal etmeyin.

Çok Girişli Schengen Nasıl Alırım?

Bu tamamen vizeye başvurduğunuz ülkenin inisiyatifindedir. Size multi de (çok girişli) verebilir tek girişli de. Ancak bir üst maddede belirttiğim şekilde birkaç seyahat planlar ve dilekçeniz ile evraklarınızı bu şekilde oluşturursanız çok girişli vize verme olasılığı daha yüksektir.Dilekçenizde de mutlaka çok girişli vize istediğiniz iletmelisiniz.

Yardımcı olabileceğimiz her konuda bize ulaşabilirsiniz. İyi seyahatler, çok girişli uzun vizeler dileriz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz