Selanik
selanik

Merhaba Arkadaşlar,

Halkidiki ve Thassos seyahatimizde, Thassos’dan Halkidiki’ye geçerken Selanik’e uğrayıp küçük bir tur gerçekleştirdik. Selanik, Atina’dan sonra Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri. Selanik tertemiz denizi ve harika yemekleri ile birlikte; tarih sahnesinde önemli bir konuma da sahip. Bizim için şehrin en önemli özelliği; Ulu Önderimiz M.Kemal ATATÜRK’ümüzün bu şehirde doğması ve aynı zamanda o dönemde bir Osmanlı Şehri olan Selanik’in stratejik bir konuma da sahip olması. Ancak Selanik’in tarihi bundan çok daha eskilere dayanıyor. 2 bin yıldan uzun süre Selanik’i tarih sahnesinde görmekteyiz. Romalılar döneminde önemli bir metropolis ve Bizans döneminde ise imparatorluğun ikinci en zengin şehri olduğunu biliyoruz.

Senanik ismi Yunanca’da Thessalos ve Niki kelimelerinin birleşmesinden doğan “Thessaloniki” kelimesinden geliyor. Ayrıca, Makedon prensesi ve aynı zamanda hepimizin de adını sıkça duyduğu Büyük İskender’in kız kardeşi “Thessalonike” den aldığı da biliniyor. Yunanlılar Selanik’i “Salonika” olarak telaffuz ediyor.

Selanik’e Ulaşım Nasıl?

Biz Thassos ve Halkidiki seyahatimiz esnasında ” Selanik Günü ” gerçekleştirdik. Ancak sizler direkt Selanik’e gitmek istiyorsanız;

Otobüs ile Ulaşım

Türkiye’den iki firma ile Selanik’e Otobüs ile ulaşmak mümkün. Bunlar; Metro ve Alpar Turizm. Genelde akşam 21:00 -22:00 saatlerinde hareket ediyorlar ve İstanbul Selanik arası ulaşım yaklaşık 10 saat sürüyor.

Selanik otobüs bileti fiyatlarını ortalama olarak aşağıdaki şekilde;

Metro Turizm: İstanbul – Selanik Arası Tek Yön: 125 Lira
Alpar Turizm: İstanbul – Selanik arası Tek Yön: 35 € – Gidiş Dönüş: 60 €

Hava Yolu ile Ulaşım

Uçak ile ulaşım 1-1,5 saat sürüyor. Türk hava yollarının günde iki defa tarifeli seferleri oluyor. Ayrıca Atina aktarmalı olarak bakarsanız pek çok hava yolu firmasının uygun fiyatlı uçak biletlerini bulabilirsiniz.

Selanik hava limanının adı “Selanik – Makedonya Havalimanı (SKG)“ olmaktadır. Selanik Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunuyor. İndikten sonra şehir merkezine taksi ile ulaşabilirsiniz. Ancak daha uygun fiyatlı olması adına otobüs ile ulaşım sağlamanızı öneririz. Merkez olarak; Monastiriou Caddesi’ndeki merkez tren istasyonunu baz alabilirsiniz.

Kendi Aracınız ile Ulaşım

Selanik’e kendi aracınız ile de çok rahat ulaşabilirsiniz. Edirne’den İpsala Sınır kapısını kullanıyor olacaksınız.

Yola çıkmadan önce yapmanız gerekenler;

 • Araç sigortası = Mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Biz TL karşılığı olarak 290 TL ödedik.
 • Sağlık sigortası = Mecbur değilsiniz ancak önlem amaçlı yaptırmanızı her seyahatiniz için öneririz. Aksi durumda herhangi bir hastalık veya kaza durumunda çok yüksek ücretler ödersiniz. Kişi başı:7€ luk bir sigorta işinizi görür. Seyahat acenteleri yapıyor. Eğer yapamazsanız sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırabilirsiniz.
 • Çıkış pulu mutlaka her yurt dışı çıkışınızda almanız gerekiyor. Oturumunuz yoksa mutlaka soruyorlar. Hava limanında bunu satan bankolar var. Hava limanında bulunduğunuzda bolca alın, tarihi geçen bir pul değil, ihtiyaç anında kullanırsınız yada internetten kredi kartınızla alabilirsiniz. Bu şekilde aldığınıza A4 çıktısı olarak yanınıza alabiliyorsunuz. Tanesi 5€ civarındaydı ancak yeni zam ile tanesi 50 TL oldu. Eğer elinizde eski pulunuz var ise; hava limanında
 • Schengen vizesi
 • Yeni çipli ehliyet
 • Tabi ki pasaportlar ?

Selanik’te Görülecek Yerler Nelerdir?

 • Selanik Atatürk Evi Müzesi

Selanik’e gelen her Türk’ün ilk görmesi gereken yer Atatürk’ün Evi. Hepimizin bildiği gibi Atatürk bu evde doğdu ve ev şuanda müze olarak kullanılıyor.

Müzeyi resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün saat 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Girişler ücretsiz sadece girişte isminizi alıyorlar.

Selanik Atatürk Evi
 • Beyaz Kule ( White Tower )

Beyaz Kule için Selanik’in simgesi diyebiliriz. 15.yy’da Osmanlı Padişahı II.Murat döneminde Mimar Sinan tarafından yapılmış. Beyaz Kule ayrıca hapishane olarak da kullanılmış.

White Tower Selanik

Giriş ücretleri 2€ ile 5€ arasında değişmektedir.

 • Aristotales Meydanı

Selanik’in merkezi ve en büyük meydanıdır. Meydan bizim İstanbul’daki Bağdat caddesini andırıyor. Meydan üzerinden alışveriş yapabileceğiniz butikler ve şık restoranlar bulabilirsiniz.

 • Roman Forum

Roman Forum, Selanik’te bulunan ve korunmakta olan antik bir Yunan kentidir. Eski dönemlerde, Selanik’in politik ve yaşam merkezi görevini görmekteymiş. Roma İmparatorluğuna ait birçok yapıt ve kalıntılar halen daha burada sergilenmeye devam ediyor. Roman forumu Aristotales Meydanına oldukça yakın. Bu iki turistik noktayı peş peşe planlayabilirsiniz.

Roman Forum Selanik
 • Bizans Kültürü Müzesi

Müzede Bizans dönemine ait eserler bulunuyor. 2005 yılında Avrupa Konseyi müze ödülü almış olan bu müzeye giriş ücretleri her gün 08:00 – 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ücretleri dönem dönem değişmek ile birlikte ortalama 3-6€ olmaktadır.

 • Selanik Arkeoloji Müzesi

1962’de kurulan müzede, Selanik’teki kazılarda çıkarılan eserler sergilenmektedir.

 • Yedi Kule

Yedi Kule Selanik’in en yüksek noktasıdır. Buraya akşam üzeri giderek Frappeniz eşliğinde günü batırmanızı öneririz.

 • Panagia Chalkeon ( Kazancılar Kilisesi )

Kilise olarak inşa edilen yapı, Osmanlı döneminde Kazancılar Cami adı verilerek camiye çevrilmiş ve bu şekilde kullanılmış. Sonrasında şehri tekrar Yunanlılar tekrar ele geçirdikten sonra, kiliseyi Meryem Ana’ya adayıp ziyarete tekrar açmışlar. Kiliseye giriş ücretsiz olmaktadır.

Panagia Chalkeon ( Kazancılar Kilisesi ) Selanik

Selanik’te Ne Yenir?

Yunanlılarla yüzyıllardır süregelen yakınlığımız dolayısı ile kültürlerimiz de tamamen harmanlanmış durumda. Aynı şekilde damak tadımız da birbirine çok yakın hatta yemeklerimiz de.. Sadece isimleri biraz farklı ve kesinlikle porsiyonları 🙂 Tzatziki (Cacık), Mousakas (Musakka), Gyros (Döner) bunların sadece bir kısmı.

Baklava konusunda, bildiğiniz gibi, bir rekabet söz konusu. Her iki tarafta kendisine ait olduğunu savunmakta. Ne yazık ki Tüm dünya da, biz kendimizi yeterince tanıtamadığımız için, baklavayı Yunanlıların sanıyor. Bana göre her iki tarafa da eşit oranda ait ama bu konuyu çok uzatmayacağım 🙂

Yemek olarak; deniz ürünleri, harika zeytinyağlılar, muhteşem salataları denemelisiniz. Ayrıca kırmızı et seviyorsanız Psito’yu mutlaka denemelisiniz. Fırında pişmiş dana etinin patates kızartması yada püresi ile birleştirilmiş haline bayılacaksınız. Bana göre beyaz etleri de çok iyi. Orada yediğim tavukları gerçekten Türkiye’de hiç bir yerde yemedim.

İçecek olarak da tabiki Ouzo’yu denemelisiniz. Bizdeki rakının biraz daha hafif, kolay içimli hali.

Selanik’te Nerede Kalınır? Selanik Konaklama Notları

Biz konaklamamızı Selanik’te gerçekleştirmedik. Gezimizi tamamladıktan sonra Halkidiki’ye devam edip konaklamamızı orada gerçekleştirdik. Ancak konaklayıp, Selanik turunuzu 2-3 güne yayma şansınız olursa Selanik’in keyfini daha rahat çıkarabilirsiniz.

Aristotelous Meydanı: Tam merkez noktayı baz almak için burayı kullanarak arama yapabilirsiniz. Böylelikle tüm turistik mekanlara yürüyüş mesafesinde olmuş olacaksınız.

Beyaz Kule: Eğer otelim denize baksın, denize karşı uyanayım derseniz otelinizi, sahile yakın olan bu bölgede aramalısınız.

Ladadika Bölgesi: Eğer hızlı bir gece hayatı arıyorsanız bu bölgede konaklamalısınız. Böylelikle barlar sokağının göbeğinde olup, tüm hareketliliği yaşayabilirsiniz.

Selanik’te Gece Hayatı

Her Avrupa şehri gibi tabi ki Selanik’te de canlı bir gece hayatı var. Özellikle Ladadika bölgesindeki barlar sokağı çok hareketli. Onun dışında popüler gece kulüpleri arasında “Eightball Night Club” ve “Dogs Bar” ı sayabiliriz. Ancak bize göre İstanbul bu konuda çok daha hızlı olduğu için, Selanik gece hayatı olarak bizi cezbetmediğinden gitmeyi tercih etmedik. Gidenlerden yorumlarını bekliyoruz 🙂

İyi seyahatler dileriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz