Uzun Uçuş Notları
Uzun uçuş notları & ilk kez uçacaklara tavsiyeler

İlk kez uçak yolculuğu yapacaksanız veya daha önce sık sık uçtuysanız ancak bu ilk uzun yolculuğunuz olacaksa yada uçak korkunuz varsa sizinle harika bilgiler paylaşacağız.

KOLTUK SEÇİMİNİ NASIL YAPMALIYIZ?

Eğer yolculuk esnasında dışarıyı seyretmek istiyor yada kendi kendinize kalmak istiyorsanız cam kenarını seçmelisiniz ancak daha rahat oturmak yada istediğiniz zaman kalkıp-oturabilmek için koridoru seçmelisiniz.

Kısa yolculuklarda cam kenarı daha keyifli olsa da, uzun yolculuklarda cam kenarı değil koridor tercih etmelisiniz. Böylelikle yanınızdaki kişiler sizi rahatsız etmemek için yerlerinde otururken, siz bir o yana bir bu yana takılırsınız. Kabin memurundan bir şey rica etmek de kolaylaşır. Ben sadece uzun değil her uçuşta koridoru tercih edenlerdenim.

UÇAKTA NASIL GİYİNMELİYİZ?

Uçak kombinim nasıl olmalı diye düşünüyorsanız bu düşünceyi hemen kafanızdan çıkarın. Şıklıktan ziyade rahat edebileceğiniz kıyafetleri tercih etmelisiniz. Özellikle uzun uçuşlarda spor ayakkabısı en uygun olanıdır. Yaz ayları ise terlik yada sandalet de giyebilirsiniz ancak ben mümkün olan en kalın çorap ile spor ayakkabı kullanıyorum. Özellikle yemek servisi zamanları uçağı aşırı soğuttukları için terlik pek konforlu olmuyor ? ayrıca uzun uçuşlarda uyku seti de dağıttıklarını iletmem lazım. İçerisinde göz bandı, kullan-at diş fırçası, dudak balmı, pamuklu çorap gibi malzemeler bulunuyor. Ayakkabılarınızı çıkarıp kendi çorabınızın üzerine uçakta verilen çorapları giyerek daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. ( ayrıca ben bu servisin yapılmadığı uzun uçuşlara da denk geldim, hazırlıklı olmakta fayda var )

Rahat bir uçuş için püf noktaları

UÇAKTA NE YEMELİ NE İÇMELİ? UÇAKTA YEMEK ÜCRETLİ Mİ?

Pegasus gibi özel hava yollarında yiyecek ve içecek ekstra ücretli. Bu ikramları ya uçağınızı alırken ekstra ödemesini yapıp alıyorsunuz yada uçak içerisinde koltuğunuzun önündeki gözde bulunan ikram listesinden yada kabin memurlarının gezdirdiği arabalardan istediğinizi seçip alıyorsunuz. Uçak içerisinde satın aldığınız ekstra ikramların ödemesini nakit veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

Türk Hava yollarında ise kısa uçuşlarda sandviç, uzun uçuşlarda ise yemek servisi oluyor. Sekiz saatin üzerinde ve gece uçuşlarında ise hem yemek hem de sabah kahvaltısı veriliyor, birkaç kere de sıcak ve soğuk, alkollü ve alkolsüz içecek ikramı yapılıyor. Eğer arzu ederseniz, servis yapılmasa da başınızın üzerindeki düğmeye basıp kabin memurunu çağırabiliyor ve içecek isteyebiliyorsunuz. Bir içecek limiti yok ama siz yine de çok alkol alıp sarhoş olmamaya bakın. ? Şaka bir yana Türk Hava yolları da ne yazık ki ekstra ücretli ikram yöntemine geçiyor. En uyun fiyat ile bilet almak için yiyecek ve içecek ikramsız şekilde bilet seçimi yapabileceğiz.

UÇAKTAKİ YİYECEK VE İÇECEKLER HİJYENİK Mİ?

Kabin memuru olarak çalışan arkadaşlarım asla sıcak içecek tüketmemizi tavsiye etmemişlerdi, ancak kapalı şişedeki yada yeni açılan içecekleri zaten gözünüzün önünde açtıkları ve markasını da gördüğünüz için güvenle tüketebilirsiniz.

Yemekler ile ilgili çok hassas davranan hava yolları, genellikle günlük ve taze aynı zamanda herkese hitap edebilecek seçenekler sunmaktalar. Çoğunlukla bir et seçeneği varken bir de makarna seçeneği olur et yemeyenler için. Ben et çok sevmeme rağmen her seferinde riske girmemek adına makarna tercih ederim, size de tavsiyem o yönde olacak.

Yanınıza mutlaka su ve sakız alın ve özellikle kalkışta kulakta oluşacak çınlamaya çözüm olacaktır yada ağzınızı aça aça sesli konuşun siz bilirsiniz ama bence sakız iyidir ?  Bu arada yanınıza bisküvi, çubuk kraker yada sandviç gibi besinler de alabilirsiniz ve el çantanızda uçağa getirebilirsiniz, hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

HAMİLEYKEN UÇABİLİR MİYİM?

Tabi ki uçabilirsiniz ancak seyahat öncesi mutlaka doktorunuza görünüp, görüşünü almalısınız, Eğer uçuşa engel bir durumunuz olmadığını söylerse hiç endişelenmenize gerek yok.

Ancak normal yolculara göre bazı konulara özellikle dikkat etmelisiniz:

  • Normalde yolculukta fazla kafeinli içecek yada sıvı tüketmeniz tavsiye edilmez ancak hamile iseniz oldukça fazla sıvı tüketmelisiniz.
  • Kan dolaşımı çok önemli, kan dolaşımınızı sağlamak için varis çorabı kullanabilirsiniz.
  • Mutlaka seyahat sigortası yaptırmalısınız.
  • Acil bir durum olabilir ve yerinizden kalmak isteyebilirsiniz yada sıklıkla sıvı tüketeceğiniz için tuvalet kullanımınız da aynı sıklıkta olabilir, eğer cam kenarında oturursanız hem sıkışabilirsiniz hem de kalkmak için yan koltuğunuzdakileri rahatsız edeceksiniz. Bu nedenle koridor tarafında oturmanızı tavsiye ediyoruz.
Keyifli bir uçuş için notlar

UÇUŞTA UYUMALI MIYIZ? JET LAG NEDİR?

Özellikle uzun uçuşlarda boyun yastığı çok önemli ve bir kaç saat bile olsa mutlaka uyumalısınız. Ben kısa uçuşlarda mutlaka uyuyorum, uzun uçuşlarda ise geriye doğru geliyorsak jet lag olmamak için yolculuğun büyük bir kısmını uyuyarak geçirmeye çalışıyorum. Örneğin Amerika’ya gidiyoruz ve kalkış saatimiz sabah 09:00. 10-12 saatlik bir uçuş ile Amerika’ya vardığımızda, Amerika yerel saatine göre saat 10:30-11:00 oluyor. Böyle bir durumda uçakta uyumak çok önemli çünkü sonraki gün Amerika’da gece uyuyana kadar bir tam gün daha geçireceğiz.

Ancak aynı şekilde akşam saatlerinde biniyorsak ve yine akşam saatlerinde inmiş olacaksak, uçakta pek fazla uyumamalıyız. 10 saatlik uçuş sonrası Türkiye’de gündüz olacak ve bizim biyolojik saatimizde sabah olacağı için uyumak istemeyecek. Ve kaçınılmaz olarak tam da jet lag dediğimiz şeyi yaşayacağız ve gelsin uykusuz geceler.

Özetle eğer sabah saatlerinde yola çıktıysanız;

  • Batıya doğru seyahat ediliyorsa varış yerine kadar uyanık kalmaya.
  • Doğu yönünde seyahat edilecekse, uçakta uyumaya çalışmalısınız.

UÇAK KABİNİNE ALAMAYACAĞIMIZ ŞEYLER:

Uçakta elektronik sigara da dahil olmak üzere hiçbir tütün ürününün kullanılmadığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca 100 ml üzeri sıvı yada kesici-delici aletleri kabine almak yasaktır. Maddeler halinde ve detaylı şekilde görmek için aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederiz. http://www.gezginportali.com/seyahatten-once/ucaga-alinmasi-yasak-olan-seyler-nelerdir/

KABİNDE EGZERSİZ YAPMALI MIYIZ?

Kısa uçuşlarda çok olmasa da, uzun uçuşlarda egzersiz çok önemli. Kolları, üst bedeni çalıştırmalısınız. Boyun döndürme, omuz çevirme, kol esnetme gibi hareketler de yapabilirsiniz. Yada ara ara yerinizden kalkıp koridorda kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Şimdiden keyifli yolculuklar dileriz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz