THASSOS
Thassos Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

Az sonra sizinle şahane yolculuk anıları paylaşacağız? Umarım aynı güzergahları takip eder, aynı lezzetleri tadar ve harika bir tatil geçirirsiniz.
Biz seyahatlere genellikle uçakla gitmeyi tercih ederiz ancak bu defa araç ile Yunanistan macerasına atılmak istedik. Eğer Atina tarafına gidecekseniz uçak mantıklı ancak Halkidiki ve Thassos için mutlaka araç ile seyahat etmelisiniz çünkü içeride de araca çok ihtiyacınız olacak.
Seyahatimizin detaylarını anlatmadan önce ön araştırmalarımda hiçbir yerde okumadığım ancak hem Thassos’ta hayatımızı kurtaran bilgiler ile başlayalım.

Bu detayları sakın atamayın.

 • Kahvaltı kültürü yok. Dolayısı ile yanınızda peynir götürmenizi önemle tavsiye ederiz. Otellerin çoğunda odada küçük mutfak bulunuyor, böylelikle kendi hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Biz ekmek, jambon gibi pek çok malzeme aldık ve plaj için kendi sandviçlerimizi bile hazırladık ?
 • Her Avrupa seyahatinizde yapmanız gereken gibi yanınızda bolca poşet götürün. Bildiğiniz gibi gelişmiş ülkelerde plastik kullanımı minimumda tutuluyor. Marketlerde alışveriş yaptığınızda poşet için ekstra ücret ödemeniz gerekecektir.
 • Gitmeden önce mutlaka soğutucu dolaplı çanta edinin, biz Decathlon’dan aldık üstelik oldukça ucuz. İçerisine biraz da buz takviyesi yapın. Güneş altında bile 7-8 saat dayanıyor. Gitmeden önce hiçbir yerde okumadım ama böylelikle yanımıza su, sandviçlerimiz, birkaç bira ve kola alabildik. Hemen hemen herkes de bu yöntemi uyguluyor, yanınıza almadan giderseniz gidince pişman olursunuz bizden söylemesi.
 • Kendinize açılıp katlanan sandalye ve bir masa edinin, tesisin olmadığı ama çok güzel gün batımı geçirebileceğiniz koylar mevcut. Çantanız ve sandalyeleriniz ile rahatlıkla takılırsınız. Sandalye ve masayı da yine Decathlon’dan edinebilirsiniz. İyi ki gelmişler Türkiye’ye 🙂
 • Mutlaka sinek ilacı alın, acayip sinek var. Gitmeden önce hiçbir yerde bunu da okumadım. Nasıl bu kadar sinek var anlamadım ama plajda yatamaz hale geliyorsunuz. Sonra gidip marketten almak durumunda kaldık, TL ye çevirince bize göre pahalı o nedenle Türkiye’den alın.
 • Bize suları lezzetsiz geldi ve özellikle Thassos’da çok pahalı, araba bagajına alın atın Türkiye’de.
 • Giderken full depo benzin ile gidin, nedenlerini az sonra anlatacağım.
 • Mutlaka ama mutlaka deniz gözlüğü ve snorkel edinin, akvaryum gibi berrak denizine girdiğinizde edindiğinize çok memnun olacaksınız.

Yola çıkmadan önce yapmanız gerekenler;

 • Araç sigortası = € ile alıyorsunuz biz TL karşılığı olarak 290 TL ödedik.
 • Sağlık sigortası = Mecbur değilsiniz ancak önlem amaçlı yaptırmanızı her seyahatiniz için öneririm. Aksi durumda herhangi bir hastalık veya kaza durumunda çok yüksek ücretler ödersiniz. Kişi başı:7 € luk bir sigorta işinizi görür. Seyahat acenteleri yapıyor. Eğer yapamazsanız internetten yaptırabilirsiniz.
 • Çıkış pulu mutlaka her yurt dışı çıkışınızda almanız gerekiyor. Oturumunuz yoksa mutlaka soruyorlar. Hava limanında bunu satan bankolar var. Hava limanında bulunduğunuzda bolca alın, tarihi geçen bir pul değil, ihtiyaç anında kullanırsınız yada internetten kredi kartınızla alabilirsiniz. Bu şekilde aldığınıza A4 çıktısı olarak yanınıza alabiliyorsunuz. Tanesi 5 € civarında
 • Schengen vizesi
 • Yeni çipli ehliyet
 • Tabi ki pasaportlar ?

Thassos’da Benzin Ücreti: 100 Oktan litresi 1,70 €

Peki sınır kapısında hangi evraklar soruluyor?

Sınır kapısında sadece pasaportlar, araç sigortası, araç ruhsatı ve araç sabinin pasaportu kontrol edildi. Hiç kimse bize uluslararası ehliyetimizi sormadı. Eğer yeni ehliyetiniz yoksa araç kullanmak için yine para ödeyerek bir belge almanız gerekiyor. Benim yeni ehliyetim olduğu için ihtiyacım yoktu, Engin ise riske girdi, her Türk gibi “ gireriz yau bana bişey olmaz “ dedi ve hakikaten ne sınır kapısında ne içeride bize bu belgeyi yada ehliyetimizi soran olmadı?

Peki gezimizi nasıl planlayalım? Şimdi size gün gün programımızı paylaşacağım.

1.GÜN

İstanbul’da bayram öncesi olduğu için yola çok erken çıktık. İpsala sınır kapısından geçmemiz ise yaklaşık bir saat sürdü. Türkiye tarafından ziyade Yunanistan tarafında daha sıkı bir inceleme var. Sınırı geçtikten sonra Keramoti ye varmamız 3 saat sürdü. Otobanda hiç benzin istasyonu yok bu nedenle hazırlıklı olun. Eğer benzin alınacaksa otobandan içeriye yerleşim yerlerine sokuyor. Keramotiye varana kadar iki kere 1,7€  ve bir kere 1,9€ otoban ücreti ödedik. Thassos feribotu için sıraya girdik. Araçları neredeyse birbirine sürtecek adar dip dibe istifledikleri için; Araçta sadece şoförü alıyorlar diğer yolcular yaya olarak biniyor. Önden mutlaka bilet almak gerekiyor. Biz araç ile sıraya girdikten sonra ben araçtan inip bankodan biletleri aldım. Araçta tek başına olacakların bu işi önceden çözmesi gerekiyor. Binek araç şoför+araç 26€ ve bir yaya yolcu 4€ Feribot sırasında görevliler araçların arasına girerek harita dağıtıyorlar, ben İstanbul’un verdiği refleks ile kafamı hayır anlamında aşağı yukarı salladım görevli şaşırdı, meğer hiçbir şey satmıyor ücretsiz dağıtıyormuş. Alışık olmadığımız hareketler? Feribot yaklaşık bir saat sürdü. Şaşırdığımız konu her yerde feribot dahil sigara içilmesi ve herkesin de püfür püfür sigara içmesi..

Thasos Feribot

Otelimiz feribot iskelesine çok yakın Athanasia Hotel. Odalar studio daire. İçlerinde küçük bir mutlak var. Bizim için çok uygun sevdik, tavsiye ederiz. Sahibi çok arkadaş canlısı. Türk arkadaşları da varmış. İlk gelişimiz olduğunu söyleyince bize harita getirerek (odalara da harita koymuş, içimiz dışımız harita oldu, satacağız ? ) üzerinden her yeri anlattı ve tavsiyelerde bulundu. Hem araştırmalarımız hem tavsiyeler üzerine ilk gün öğleden sonramızı geçirmek için La Scala Beach’e gittik. Bir makarna, bir soslu tavuk, bir bira ve bir kadeh şarap için 30 € ödedik. Beach çok güzel bizim çeşmedeki Paparazzi ve Marrakesh’e benziyor ama biraz daha küçük. Günü verimli değerlendirmek adına yemekten sonra La Scala Beach’ten ayrıldık ve Elia Beach’e gittik. Normal ücreti kişi başı 5 Euroymuş. 5€ ile bir içecek alırsan şezlong ücretsiz oluyor. Ama biz akşam üzeri gittiğimiz için bizden iki kişi 7€ karşılığı iki bira siparişi aldılar. La Scala’ya göre daha orta karar bir Beach ama çok lüks sevmiyorsanız bence işinizi görür sonuçta deniz aynı güzellikte.

Otelimizin bulunduğu Limenas bölgesi akşamları hareketli. Gezilecek güzel bir sahili ve değerlendirebilecek güzel mekanları var. Özellikle şahane dondurmalar beni benden aldı. 4 top dondurma ortalama 7-8€ olmakta.

2.GÜN

İkinci gün sabah erken saatte kalkıp odada sandviçlerimizi hazırlayıp meşhur Marble Beach’e gittik. Mesafe kısa ancak yollar kötü olduğu için varmamız yarım saat sürdü. Özellikle son 4 km oldukça kötüydü, arabanız yere yakınsa çok dikkatli gidin ama vazgeçmeyin, gidince karşılaşacağınız şeye değecek.

Marble Beach

Plaj minicik mermer parçaları ile kaplı. Zamanında bu mermer kalıntılarının buraya dökülmesi ile ortaya çok özel bir plaj çıkmış. Denizin o şahane turkuaz rengini veren de bu mermerler. Plajı gördüğünüzde kendinizi tropikal bir adada zannetmeniz mümkün. Çünkü renkler ve doku bize yakın coğrafyalardan çok farklı. Saat 10:00’da orada olmamıza rağmen plajın yarısından çoğu doluydu nitekim 11:00 civarı şezlongların tamamı doluydu. Bu civarda çarşı, benzinlik, market vs yok. Marble’da şezlong ücreti olarak bir şemsiye iki şezlonga 12 € alıyorlar. İçerisine içecek dahil değil. Barı ve restoranı var ama self servis. Burada kendi içeceğinizi yanınızda getirmenizi önemle tavsiye ederiz. Herkes de o şekilde yapıyor. Yanınızda cips, kek gibi abur cuburlarınızı bile taşıyın, boğazına düşkün iki kişi olarak en önemli önerimiz budur ?

Akşam üzeri Marble Beach’ten ayrıldık ve otel sahibinin tavsiyesi ile Vathi Beach’e gittik.  Burası Otel’e göre baktığımızda Marble’ın biraz daha ilerisinde küçücük bir koy tesis yok ama kalabalıktı, tekneler de demirlenmişti biz de masa ve sandalyelerimizi alıp kurulduk tabi. Kum şahane su bir harika kesinlikle uğrayın. Burada geçirdiğim 2 saat içerisinde arabaya en az 30 yerimden ısırılmış olarak döndüm. Isırıklar bir de kabarıyor ki sormayın, sakın hazırlıksız gitmeyin.

Vathi Beach Thasos

3.GÜN

Sonraki gün hem internet araştırmalarımız hem de otelin tavsiyesi ile Psili Ammos Beach’e gittik. Bölge geldiğimiz feribot iskelesinin tam ters kısmında kalıyor. Yan yana bir sürü tesis var. Bizi soğutucu çantamız ile kabul eden bir tanesine oturduk. Deniz yine harika, su temiz berrak ve ılıktı. 14€ ya iki bira siparişi vererek şezlongumuzu edindik ve tam gün takıldık.

Akşam güzel bir restoranda ouzo eşlinde deniz mahsulü yemek istiyorduk. Limenas iskele tarafında bir sürü güzel restoran var öncelikli olarak Mouses’e gitmeyi düşündük. Bir gün önceden yer ayırmak için uğramıştık. Biz gittiğimizde canlı müzik vardı çevre restoranlara göre kalabalıktı ilk etapta hoşumuza gitti biraz izledik ancak sonrasında Ankara’nın bağları söylemeye başlayınca koşarak uzaklaştık:) tercihimizi Alexandra’s restorandan yana kullandık.

Bize göre bizim rakı sofralarımız daha güzel olsa da güzel bir deneyimdi. Gördüğümüz kadarı ile bir tek orada her gün canlı müzik var. Genelde canlı müzikler Perşembe ve Cuma günleri bilginiz olsun. Restoranda Türk bir çalışan da vardı. Bize çok yardımcı oldu. Günlerdir salata aş erdiğim için hemen salata sipariş ettim, çok özellikli olduğunu düşündüğüm classic greak salad’ı sipartiş ettim, gelen sövüş salatalık soğan domates üzerine doğranmadan konulmuş bir dilim sert beyaz peynir 🙂 Sonra şansımı roka salatasından yana kullandım tavsiye ederim değişikti salatanın içerisinde tatlı lor peyniri, roka, zeytinyağı ve yeşil incir vardı. Tadı tatlı-ekşi olmuş. 20:00 gibi müzik başladı ve masalar dolmaya başladı, servis güzel ve hızlıydı. Ancak bizim kadar çok mezeleri yok. Bizim ara sıcak olarak sunduklarımızı da meze olarak değerlendiriyorlar. Biz saydığım iki salata, kalamar, ballı peynir (harikaydı) domates soslu patlıcan ve kabak kızartması yedik totalde 2 tane 20’lik uzo ve birer duble ouzo içtik total 75€ hesap ödedik. Mekanda çok Türk olduğunu da belirtmek lazım.

Alexandra’s Restaurant Thasos

Thassos çevresi araba ile 100 km. Ama yollar kötü olduğu için tamamını araba ile gezmek 3 saati buluyor. Eğer bizim gittiğimiz plajları bizim sıralamamız ile gezer ve en son gün gittiğimiz Psili Ammos’tan gittiğiniz değil tam ters istikametten dönerseniz adayı tam tur gezmiş oluyorsunuz.

Yol üzerinde pek çok beach ve küçük köy göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa köylere girerek gezmenizi öneririz. Hatta oturup Yunanlıların meşhur kahvesi Frappeyi de içebilirsiniz.

Kasaba Scala Kallirachis’i geçer geçmez Alonia zeytinyağcı üretim merkezi var. Oradan zeytinyağınızı alabilirsiniz. Zeytinyağı üretim merkezinden sonra 20 dk kadar ilerlediğinizde de Zeytinyağı müzesini göreceksiniz, ziyaret edebilirsiniz.

Thassos’ta nerede yemek yenir?

Karnagio Bar&Restaurant = Limenas iskelesinin en sonunda kalıyor. Hatta devamında bir şey yok orada bitiyor sahil ? içerisi gündüzleri beach olarak da hizmet veriyor. Akşam da gece kulübüne dönüyor. Elit ve kaliteli bir mekan. Tavsiyemizdir.

Karnagio Restaurant

Pefkospilia Restaurant = Burası denize 0 güzel bir manzarası var. Lokal şaraplarını tavsiye ederiz yanında balık tercih edebilirsiniz.

Pefkospilia Restaurant 

Drosia Restaurant = Limanas’a 8 km uzaklıkla Panagia köyü içerisinde yer alıyor. Siparişi kilo yada porsiyon olarak verebiliyorsunuz. Porsiyonlar burada da bizimkilerden çok. Restoranda kokoreç, tavuk, kuzu, domuz çevirme yiyebilirsiniz.

Drosia Restaurant

Kazaviti Restaurant = Restoran oldukça geniş. Burada et tercih etmelisiniz. Bazı günler canlı müzik oluyor o günleri takip edebilirsiniz. Çok kalabalık olduğu için servis biraz yavaş. Burada harika bir oğlak çevirme yiyebilir ve gün batımını seyredebilirsiniz.

Kazaviti Restaurant

Papalimani Beach = Burayı deniz için de değerlendirebilirsiniz. Sahil rüzgar almıyor dolayısı ile denizde hiçbir zaman dalga olmuyor. Restoran’da harika. Diğer restoranlarda olduğu gibi Türk çalışanları var, sahibi de Türk’müş diye duyduk. Menüde çok seçenek yok, fiyatlar da bir tık yüksek ama yemekler çok lezzetli.

Papalimani Beach

4.GÜN

Sadece Thassos’a gitmeyi düşünüyorsanız 3 gece 4 günlük bir program oldukça yeterli olacaktır. Adanın tamamını deneyimleyebilirsiniz. Biz Thassos’tan Halkidiki’ye gitmek üzere yola çıktık ve bir kaç günümüzü de Halkidiki’de geçirdik. Halkidiki’ye gitmeden önce Selanik’e uğradık. Selanik gezimiz tabi rotamızı uzattı ancak size de o kadar yaklaşmışken bir günü Selanik’te geçirmenizi öneririz. Türkiye’ye dönüyorsanız da Selanik’e uğrayıp sonra dönün.

Selanik ve Halkidiki notlarımızı ayrı bir sayfada paylaştık.

Halkidiki Notları için tıklayın

Selanik Notları için tıklayın

Keyifli seyahatler dileriz..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz