shanghai
shanghai seyahati

Merhaba arkadaşlar,
Bugün sizlere üç günde uzak doğu deneyimi yaşayabileceğiniz harika bir destinasyondan bahsedeceğiz. Shanghai !
Kendisi Çin Halk Cumhuriyetinin en nemli liman kenti. Hem modern hem de geleneksel bir şehir. 
Bize göre; Asya dokusunu deneyimlemek için tercih edilebilecek en doğru şehirlerden.
Size tüm tecrübelerimizi en ince detayları ile anlatacağız. Ve yine, gezilecek ve görülecek yerleri her yerde bulabileceğiniz için biz size seyahatiniz esnasında hayatınızı kolaylaştıracak püf noktaları vereceğiz.

Shanghai

Shanghai’ya ulaşım nasıl?

Pudong uluslararası hava limanı – şehir merkezine 30 km uzaklıkta. Türkiye’den uçuş süresi 10 saat kadar. Şehirde bir de Hongqiao hava limanı var ancak bu hava limanı daha çok iç hatlara hizmet veriyor. Türk Hava yolları ile direk uçuşu da var ancak ücretleri biraz yüksek. Emirates hava yolları ile Dubai aktarmalı uçuşu da tercih edebilirsiniz. Emirates gerçekten konforlu bir hava yolu şirketi. 8 saat sonra Dubai ve 7 saatlik bir uçuş ile Shanghai’da oluyoruz. Hatta Emirates’in iki katlı yeni uçakları var biz onlarda çok uygun fiyat bulduk gerçekten harika bir uçuş oldu.

Şehir içi ulaşımı nasıl çözeceğiz?

Shanghai’da ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Metro en kullanışlı çözüm olacaktır ancak otobüs ve taksilerde mevcuttur. Eğer birkaç günden fazla kalacaksanız; Shanghai Jiaotong Card almanızı öneririz. Kartı herhangi bir metro istasyonundan yada Alldays ve KeDİ Marts gibi marketlerden temin edebilirsiniz. Karta para yükleyip tüm toplu taşımalarda hatta taksilerde bile kullanabilirsiniz. Ancak gün içerisinde yoğun bir trafik olduğundan kesinlikle raylı sistem öneriyoruz. Shanghai’de ulaşım oldukça ucuz ancak otobüsler bir miktar daha ucuz. Üstelik metro seferleri bittikten sonra da otobüsle ulaşım devam ediyor.

Para birimi nedir?

Yuan kullanılıyor. Yanınızda döviz götürüp şehre gittiğinizde döviz merkezlerinden çevirmelisiniz zira döviz pek kabul edilen bir para birimi olmayacaktır.

Saat farkı ne kadar?

Shanghai Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir.

Vize almalı mıyız?

Bordu pasaportlu vatandaşların vize alması gerekiyor. Farklı ve zor bir vize uygulaması var. İlk olarak pasaportunuzun bitiş tarihinin seyahat dönüş tarihiniz itibari ile 6 ay geçerli olması gerekiyor. Sonrasında bir form doldurup iletmeniz gerekli. Bu ülke için mutlaka ama mutlaka bir yetkili acente ile çalışın. Çin konsolosluğunun anlaşmalı olduğu 2-3 adet acente var direk onlarla da çalışabilirsiniz ya da bildiğiniz güvendiğiniz bir turizm firmasının vize departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Onlar da zaten aynı acenteleri aracı olarak kullanmak zorunda kalacak.Ticari olarak gidecekseniz, 2019’a kadar hazırladığınız dilekçeyi çalıştığınız şirket yetkilisine imzalatıp noter onayı da almanız gerekiyordu şimdi o uygulamayı kaldırmışlar ancak kişiye özel farklı uygulamalar istenebiliyor ve gerçekten yorucu bir süreç mutlaka bir uzman ile çalışmalısınız.

Önemli detaylar!

 • Arkadaşlar, şehirde gerçekten İngilizce bilen insan sayısı çok az. Bu sizi zor durumda bırakabilir. Tavsiyemiz; en azından birkaç kelime Shangayca öğrenmeye çalışın.
 • Mutfağı sizi zorlayabilir. Çoğu Otelde “Avrupalı” turist de düşünülerek biraz hazırlık yapılmış ama bizce çok zayıf. Tavsiyemiz; yanınızda mutlaka ama mutlaka vakumlu torbada peynir ve zeytin götürün. Hatta eti form gibi atıştırmalık bile taşımalısınız. Ama kabin bagajı değil mutlaka bagaja vereceğiniz çantada muhafaza ediniz yoksa elinizden alabilirler ?
 • Hediyelik alırken mutlaka pazarlık edin, hadi konuşturun Türklüğünüzü, göreyim sizi ? şaka bir yana, çok sıkı pazarlık yapalar. Bir ürünün fiyatına 200 Yuan derler ama inanın 40 Yuan’a alırsınız işin sonunda. Ayrıca size orijinal bir ürünü paketinden çıkarıp gösterebilirler ancak siz satın aldığınızda size çaktırmadan sahtesini paketlerler çok dikkat edin.

Bu noktada size başımıza gelen bir hadiseyi anlatmak isterim; grubumuzdan bir bayan bir mağazadan çıkarken kapıya dayalı şekilde duran tokmağı işlemeli bir şemsiye yere düşmüş ve tokmağında ufacık bir çizik oluşmuş. Dükkan sahibi ortalığı birbirine katmış kapıları kapatıp bayanı içeri kilitlemiş ve parasını istemiş. Parası 8000 Yuan  ( mış ! ) bizimki itiraz edince diğer dükkan sahipleri de toplanmışlar ve güvenlikler gelmiş. Polis çağrılmış. Biz de gittik haberi alınca, kameralara bakmak istedik ama kamera falan hak getire.. Polislerde bizi koruyacak bir hamle yapmayınca parayı ödemek zorunda kaldık. Akabinde Türk Konsolosluğunu aradık şikayetçi olmak için, belki şemsiye zaten hasarlıydı.. ama durumu kanıtlayamayacağımızı söylediler. Biz de üzerine soğuk bir su içtik.. Bu nedenle lütfen çok ama çok uyanık olun.

 • İstanbul’da çıkışta çıkış pulu almanız gerektiğini unutmayın ve kendinize lütfen ama lütfen seyahat sigortası yaptırın. Haybeye para diye düşünmeyin, başımıza ne geleceği belli olmaz, mağdur olmayalım sonra el memleketlerinde.. ( ki bu da başıma geldi, bir tanıdığım yurt dışı seyahati esnasında kalp krizi geçirdi ve bir aya yakın o ülkede hastanede kalmak durumunda kaldı. Sağlık sigortası olmasaydı bütçesini karşılamakta zorlanabilirdi.. )
 • Bel çantası edinin.. Şanslısınız ki şuan moda ? çok çok kalabalık bir şehir arkadaşlar. Kap kaç pek görülen bir durum değil ama yine de dikkatli olmakta fayda var.
 • Pasaportunuzu otel odasında kasada kilitli tutun. Kasa yoksa bavulunuzun uygun bir köşesinde saklayın, yanınızda taşımanıza gerek yok, hatta lütfen taşımayın.
 • Sokaklarda pek polis göremezsiniz genel olarak güvenli ve huzurlu bir şehir.
 • Ülkede facebook, instagram, youtube gibi uygulamalara erişim yasak. Ancak vpn değişimi yaparak erişebiliyorsunuz. Tüm bu uygulamalar yerine kendi uygulamalarını geliştirmişler. İçerik olarak aynıymış. Hatta uygulamalar bir güncelleme yaptıklarında hemen kendi uygulamalarında da aynılarını yapıyorlarmış.
 • En güzel dönemi Ekim ve Kasım aylarıdır. Yazları çok sıcak ve nemli olmaktadır. Dolayısı ile çok yağış almaktadır.
 • Akrobatik Showları meşhur. Mutlaka ama mutlaka bilet edinin ve görün.
 • Çin İpek’i çok yaygın biliyorsunuz. Shanghai’da da pek çok ipek eşya yada kıyafet satıldığını göreceksiniz. Pek çoğu gerçek değil öncelikle onu belirtmemiz gerekli. En güzeli bu işi gerçekten yapan bir imalathaneye gitmeniz ve oradan edinmeniz. Hem gezdirip ipek yapımının aşamasını anlatıyorlar hem de alışveriş için imkan sunuyorlar. İpek gecelik ve çarşaf alabilirsiniz ancak bence ipek yorgan alın, her yerde bulamazsınız. İncecik ancak yazın serin kışın sıcak tutuyor vücut ısınızı aldığından. Bu anlamda Tian Hou Silk Factory yi öneririm.

İpek yapımından bir görüntü:

hand made silk shanghai

Nerede Konaklamalıyız?

Konaklama için şehir merkezinde pek çok iyi otel var. Biz La Royal Meridien Shanghai’yi seçtik ancak pek çok iyi alternatif mevcut.

Nerede Yemek Yiyelim?

Bildiğiniz gibi bizim damak tadımıza çok uygun değil uzak doğu yemekleri ancak biz uzun bir araştırmadan sonra aşağıdaki restoranlarda karar kıldık. Tavsiye ederiz 🙂

Evet, peki kaç gün gidelim? Nereleri gezelim?

Bize göre Shanghai’da 3 yada maksimum 4 gün yeterli. Bizim planımızı izleyerek 3 tam günde Shanghai deneyiminizi tamamlayabilirsiniz.

1.GÜN

Sabahtan Yu garden’a gidebilirsiniz. Ardından ( araç ile 20 dk ) Jade Buddha Temple’ı mutlaka ama mutlaka ziyaret edin. Öğleden sonra The Band’a geçin, öğle yemeğini burada alın ve günü burada sonlandırın. Bu bölgelerde alışveriş için pek çok alan bulacaksınız ancak alışverişi ikinci güne bırakmanızı tavsiye ederiz. Bizim Turistik alanlar gibi düşünün, normalde 10 TL olan ürünü 200 TL ye satarlar ya turistlere, Shanghai’da da aynı durum birebir yaşanıyor.

Yu Garden

Burada uzak doğunun iklimini tamamen soluyacaksınız hatta defalarca gitmek isteyeceksiniz. Hediye için pek çok otantik ürün de bulabilirsiniz aman sakın pazarlık etmeyi unutmayın.

yu garden shanghai

Jade Buddha Temple

1882 yılında inşa edilmiş tapınak çok değerli parçalara ev sahipliği yapıyor. Her gün binlerce ziyaretçiyi ağırlayan yeşil buddha tapınağını mutlaka görün.


Jade Buddha Temple Shanghai

The Band

Muhteşem şehir manzarası izleyeceğiniz bir yer. Shanghai’ya gidip burada bir fotoğraf çektirmeden sakın dönmeyin. Buradan Shanghai “ The Oriental Pearl TW Tower “’ da görebiliyorsunuz. Işıkları ile sizi ele geçirecek ?

Shanghai Tower

Çin’in en yüksek Dünya’nın ikinci yüksek binası. Oraya çıkıp bir fotoğraf çekmeden dönmek olmaz.Aşağıda asansör videosunu paylaşıyorum, 1 dakika içerisinde hiç de hissettirmeden 118 kat inmeyi başardık.

2.GÜN

Otelde kahvaltınızdan sonra bu gününüzü People’s Squere ve Nanjing Caddesinde değerlendirin. Öğle yemeğinizi Nanjing caddesinde alırsınız. Alışveriş için harika mağazalar mevcut ancak bakın ve almayın ? daha sonrasında 15:00 gibi Fake Market’e gidin. Burada çok uygun fiyatlara çakma ürünler bulacaksınız. 15:00 gibi gidin çünkü bir hayli büyük ve çok mağaza olduğu için çok zaman harcayacağınıza bahse varız ? hatta muhtemelen bavul satın alıp içini dolduracaksınız. Nanjing caddesinden Fake Markete tahmini 15 dakikalık bir araç yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Eğer Fake Markette aradığınızı bulamazsanız geri de dönebilirsiniz. İyi alışverişler ?

People’s Squere

Şehrin en işlek ve en gezilecek caddesi. Pek çok mağazayı da bulabilirsiniz.

Nanjing Caddesi

Alışveriş için tercih etmeniz gereken cadde işte burası. Lüks mağazaları da içerisinde bulabilirsiniz. Ayrıca pek çok sinema, eğlence merkezi ve pek çok alışveriş merkezi de mevcut. Restoran ve cafe de bulabileceğiniz için önerimiz tüm öğleden sonrasını orada geçirip, restoran seçiminizi de Yuxi bölgesinde yapmanız.

nanjing street shanghai

Fake Market

İstanbul’un Tahta kaleleri gibi düşünebilirsiniz. Ancak lütfen pazarlık yapın. Çünkü normalde 20 Yuan’a alacağınız ürün için kapıyı 200 Yuan’dan açacaklardır. Yukarıda anlattığım hadise burada yaşandı.Ancak pazarlık konusunda hassas davranırsanız; tüm hediye işinizi burada çözebilirsiniz.

3.GÜN

Bir Çin atasözü der ki; “ Cennette Cennet bahçeleri varsa, dünyada da Suzhou ve Hangzhou var “

HANGZHOU

3.günü mutlaka Hangzou’ya ayırmalısınız. Buraya Tren ile gideceksiniz. Biletleri mutlaka önceden internet üzerinden temin edin. Tren yaklaşık 1 saat sürecek. Harika bir hızlı tren deneyimi yaşayacaksınız. Hız 320-350 Kilometrelere çıkacak. Trenden indikten sonra bir araç daha edinmeniz gerekiyor ki sizi bahçelerin girişine bıraksın. Ama münferit seyahatler için daha iyi seçenek: turlar. Hangzou tren istasyonunda iner inmez paket tur satan insanlarla karşılaşacaksınız. Bence mutlaka bir tane satın alın.

Tren istasyonundaki boardın görüntüsü ?

Train Station Shanghai

Tren istasyonunda wcler ücretsiz ve oldukça lüks ?

Train Station Shanghai

Hangzou’da nereleri göreceksiniz?

 • Jingci Tapınağı
 • Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Batı Gölü Ulusal Parkı
 • Su geçidi
 • Xixi Sulak alan parkı
 • Çin Ulusal çay müzesi
 • Muhteşem doğal güzellikler ve yeşillik alan
hangzou shanghai

Batı gölünde mutlaka tekne gezisi yapmalısınız. Zaten tur satın alırsanız içerisinde bulunacaktır, turu alırken buna dikkat edin.

Çin ulusal çay müzesinin içerisine girebiliyorsunuz ve belirli aralıklarla çay anlatımı ve tadımı yapıyorlar. Anlatıcılar oldukça iyi İngilizce biliyorlar. Biz dinlemekten çok keyif aldık. Çaylarının tadı bizimki gibi değil, oldukça faydalı olmasına rağmen yaptıkları yeşil çalı içemedim. Biz alışmışız katkılı içmeye demek ki ? ama yeşil çayın tabletini de yapmışlar, hap olarak da alabiliyorsunuz. Bilginiz olsun ?Shanghai genelinde hava oldukça nemli ancak Hangzou bölgesinde ekstra nemli ? kalın değil ama yağmura dayanıklı giyinmekte fayda var.

Shangai
Hangzou
Shangai'da gezilecek yerler
Uzak Doğu Deneyimi
hangzou shanghai

4.GÜN

4.günü dönüş günü olarak planlayabilirsiniz, bu üç günde Uzak doğu ile ilgili önemli izlenimler edinecek ve bizim programımızı izlerseniz vaktinizi oldukça verimli kullanmış olacaksınız.


İyi seyahatler ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz