Phuket
Phuket

O kadar o kadar güzel bir destinasyon ki, nereden başlasak, hangi yönünü övsek kestiremiyoruz ?

Öncelikle herkese göre bir yönü var. Tam bir balayı destinasyonu, romantik, sıcak, sakin. Aynı zamanda çok hareketli, canlı, eğlenceli. Sizlere kısa bir tarihini sunduktan sonra hızlıca yaptıklarımızı ve yapabileceklerinizi paylaşmak istiyoruz. Deneyimlerimizi aktarırken çok önemli, gitmeden önce okumadığımız bazı bilgiler de vereceğiz ?

PHUKET HAKKINDA ÖNEMLİ DETAYLAR

 • Phuket demek mutlaka çevre adaları gezmek demektir. Biz acente turu alıp ona bağlı kalmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu şekilde planlarsanız pek çok aktiviteyi/geziyi yapamayacağınız gibi, çok daha fazla para harcamış olacaksınız. Phuket gerçekten kolay bir şehir, bize güvenin, kendiniz organize edin ?
 • Otelinizi booking.com gibi bir otel sağlayıcı siteden aldıktan sonra biletinizi de hava yollarının kendi sitelerinden edinebilirsiniz. Akabinde planlayacağınız tüm turları direkt Phuket’te bulunan yetkililerden organize edin. Önceden de alabilirsiniz ancak biz sadece hava limanı – otel transferimizi önceden aldık ve Phuket’e varınca geri kalan planlarımızı orada netleştirdik. Phuket’teki yerel acentelerin de önerileri oldu ve hatta başta planlamadığımız turlara bile katıldık.
 • Hava limanındaki taksilere çok güvenmeyin. Hem çok pahalılar hem de azlar. Tavsiyemiz önceden kendinize transfer ayarlamanız. Aşağıdaki yazımızda birkaç firmanın iletişim bilgisini paylaşacağız. Onlarla iletişime geçebilirsiniz.
 • Eğer “sadece otelde yatıp dinleneceğim“ diyorsanız tercih edeceğiniz destinasyon Phuket olmamalı. Phuket’in olayı adaları çünkü. Mutlaka bütçenizi aktivite ve turlara katılacağınızı düşünerek planlayın. Biz de başta çevre plajlara gider takılırız, zaten yeme-içme ucuz diye düşünmüştük ancak merkez adadaki plajlar hem çok kalabalık hem de kirli. Ayrıca bizim alıştığımız gibi şezlong-şemsiye-tesis gibi bir ortam yok. Çoğu yerde sadece havlunuz ile birliktesiniz. Dolayısı ile tüm günü geçirebilmek için yeterli konfor merkezdeki pek çok plajda yok.
 • Eğer yine de havuz-deniz-şezlong-beach bar ve tüm gün yatıp dinlenme gibi bir planınız olacak ise plajı ve havuzu olan bir otel bulmanızı öneririz. Böylelikle otelinizde dinlenmek için kendinize boş günler ayırabilirsiniz.
 • Yanınızda mutlaka deniz gözlüğü, şnorkel gibi deniz takımları olsun ve deniz ayakkabınızı unutmayın. Eğer sadece sandalet ve terlik ile gelirseniz sorun yaşarsınız. Tekne turları ile girdiğiniz pek çok deniz kayalıklı ve oldukça fazla deniz canlısı var. Ayakkabısız girerseniz ayaklarınızın hasar göreceğine eminiz.
 • Mümkünse gitmeden önce, deniz altında da çekim yapabilmek için GoPro edinin sonra çok üzülürsünüz.
 • Eğer GoPronuz yoksa denize telefonunuz ile girmek için su geçirmez kılıf edinin. Bunu Phuket’te de pek çok yerde satıyorlar ancak siz öncesinde internetten çok daha ucuza bulabilirsiniz.
 • Yanınıza powerbang almayı unutmayın. İnanın çok fotoğraf çekeceksiniz ve ihtiyacınız olacak.
 • Phuket’te prizler İngiliz tipi. Eğer evde dönüştürücünüz varsa yanınıza alın ancak yoksa problem değil bizim ikili prizleri de şarj ediyor.
 • Trafik sağdan akıyor, dikkat edin.
 • Masaj yaptırın. Ama çok farklı ve pis mekanlar var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Patong merkez sokağında değil de bir arka tarafta FOOD HALL ların da olduğu alışveriş merkezi tarzı bir alan var. O kısım şık ve temiz. Orada THAT’S SIAM adında bir kapalı çarşı var. İçerisi tamamen masaj salonları ve masaj ve bakım ürünleri satan mağaza dolu. Biz temiz olan bir tanesinde yaptırdık ve çok memnun kaldık. Fiyat olarak da çok araştırma yapmıştık emin olun fiyat/performans olarak en iyisi bu pasaj. Görselini aşağıda paylaşıyoruz.
 • Marketlerde alkol satışı 17:00’den sonra başlıyor. Kendinizi ona göre ayarlayın. Birkaç restoranda da öğle yemeğinde alkol sipariş ettik ancak 17:00’den sonra alabileceğimizi söylediler.
 • Bu noktada belirtmek lazım alkolleri bizden pahalı. Biz alıştık her seyahatte bagaj içerisine 2-3 Euroya alınmış şarapları doldurmaya ama burası Avrupa değil tabi ?
 • Family Mart isminde 24 saat açık market mevcut. İhtiyacınız olması durumumda aklınızda olsun.
 • Phuket merkez plajlarından çok adaları ile ünlü. Öncelikle sürat teknesi ile Phi Phi adası olmak üzere mutlaka ama mutlaka bu turları alın.
Phuket Sürat Teknesi
 • Uzak doğu yemek kültürü biliyorsunuz biraz farklı. Tavsiyemiz yanınızda vakumlanmış peynir götürmeniz.
 • Sinek ve böcek oldukça fazla. Gitmeden önce sinek ilacı almayı unutmayın.
 • Herhangi bir aşı yaptırmanıza gerek yoktur.
 • Her seyahatte olduğu gibi, kendinize mutlaka seyahat sigortası yaptırın. Çıkış pulunuzu da unutmayın 🙂 Bize mail gönderirseniz size bu konuda yardımcı olabiliriz ya da bankalar aracılığı ile de yapabilirsiniz.

PHUKET NERESİ?

Phuket Tayland’ın pek çok adasından sadece en turistik olanı. Tam ada değil, bir köprü ile ana karaya bağlı ancak yine de yüz ölçümü büyük olduğu için adaymış gibi hissediliyor ve uçak ile ulaşılması tavsiye diliyor. Güneyden kuzeye 48 km ve doğudan batıya 21 km olmakta. 18. yüzyılda kalay madenleri ve 20. Yüzyılın başında ise kauçuk üretimi ile geçimlerini sağladıkları söyleniyor ancak şimdi neredeyse tüm geçim kaynaklarını turizm ve turizme destek sağlayan kollar oluşturmakta.

PARA BİRİMİ NEDİR? YANIMIZDA HANGİ PARA BİRİMİ İLE PARA GÖTÜRELİM?

Para birimi Tayland Bahtı olmaktadır. Bizim para birimimize göre ucuz o yüzden rahat rahat harcadık ? şaka bir yana şu dönem ki döviz kurları ile Avrupa seyahati planlamaktansa Uzak Doğu bu anlamda çok daha iyi bir alternatif. Biz yanımızda Dolar götürdük ancak Euro da götürebilirsiniz. İndiğinizde Phuket hava limanında birçok Exchange mevcut. Ancak burada sadece o an lazım olan kadar para çevirin. Çünkü normal kurdan daha ucuza bozuyorlar ve merkezde de neredeyse adım başı para çevirebileceğiniz alanlar var merak etmeyin.

HANGİ HAVA YOLU İLE GİDELİM? ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI NASIL?

Biz Türk hava yolları ile aktarmasız uçtuk. Uçuş süresi 10 saat ve bizden 4 saat ilerideler. Sizler Katar yada Dubai hava yolları ile aktarmalı da uçabilirsiniz. Biz aktarmalı uçuşta bekleme süresi ile birlikte daha çok yorucu olduğunu düşünüyoruz ve gideceğimiz yere bir an önce ulaşmak istiyoruz ?

Şehir içinde ise ulaşım biraz sıkıntılı. Otobüsler, taksiler, tuk tuk dedikleri kendi özel taksileri var ancak gerçekten pahalı. Size tavsiyemiz mutlaka ama mutlaka kendinize transfer önceden ayarlayın. Phukette bu hizmeti veren pek çok yerel acente var.

Onun dışında otellerin şehir merkezine shuttle ları var. Hemen hemen her otelin var. Taksiden daha ucuz. Onu kullanın. Çeşitli turlar alırsanız da ( ki programımızı anlatırken bahsedeceğim ) sizi gelip otelinizden alıyorlar ve tur bitiminde geri bırakıyorlar. Dolayısı ile pek fazla taksi ihtiyacınız olmuyor. Biz sadece bir akşam şehir merkezinde geç saatlere kadar kaldığımız ve otelin o saatte shuttlı olmadığı için tuk tuk taksi kullandık ancak kendisine bayıldık 🙂 aşağıdaki videoda göreceğiniz gibi hepsi küçük diskolar gibiler.

Phuket Tuk Tuk Taksi

PHUKET İKLİMİ NASIL? NE ZAMAN GİDELİM?

Phuket’te “ Tropik Muson İklimi “ görülüyor. Ekvatora yakınlığı nedeni ile sıcaklık çok fazla değişmiyor. İklimini serin, sıcak ve yağışlı olarak üçe ayırıp; seyahat için en uygun dönemin serin dönem olduğunu söylüyorlar. Bu dönem Kasım-Şubat arası oluyor. Bu dönemde yağış az oluyor, nem az, hava sıcak ve açık oluyor. Mart – Mayıs arası yağmur pek görülmüyor ancak çok nemli ve sıcak oluyor. Mayıs – Ekim arası en uzun yağışların olduğu dönem olarak belirtiliyor ve tatil için çok tavsiye edilmiyor.

Ancaaak biz tam da bu dönemde gittik. 5 gece 6 günlük seyahatimizde sadece bir kere yağmura yakalandık, muson yağmuru tecrübe edilmeli bize göre. Sıcacık, yapış yapış bir yağmur, bizimki gibi öncesinde dakikalarca şimşek çakmadan pat diye çok seri bir şekilde yağıyor. Tüm tatil boyunca yağsa hayatı zehir eder mi? Bizce etmez. Ama tabi seyahati biraz sekteye uğratır çünkü çamaşırlarınıza kadar ıslanıyorsunuz. Yine de hava soğuk olmadığı için dinip, siz de kuruyunca konu kapanıyor. Bu dönemde deniz biraz dalgalı oluyor. Denizin dalgası çoğalırsa plajı kapatıyorlar. Sahile kırmızı bayrak asıyorlar. Bu “ girmek tehlikelidir “ anlamına geliyor. Yüzerseniz kendi sorumluluğunuzu almış oluyorsunuz. Bize gelince; tabi ki yüzdük ? dalgalar ile birlikte neredeyse kaynar vaziyette sımsıcak su geliyor olması bizi çok şaşırttı. Aslında genel olarak suyun bu kadar sıcak olması şaşırttı, havuz bile sıcaktı ? bu nedenle ben Marmaris’teki Selimiye koyundan sonra hayatımda ilk defa saatlerce denizden çıkmadım ?

Yakalandığımız muson yağmurunu görüntülemeye çalıştık. Aşağıda paylaşıyoruz.

Phuket Muson Yağmuru

PHUKET KONAKLAMA

Biz Le Meridien Hotel’de konaklamayı tercih ettik ancak binlerce değişik seçenek var. İnternetten çok sayıda bulunabilir. Eğer bir tur şirketi ile gitmeyecekseniz Patong beache yakın noktaları seçebilirsiniz. Yada kendi plajı ve havuzu olan bir otel çok işinizi görecektir. Ancak yine de merkez konum olarak kabul edilen Patong’tan çok uzak olmamasına dikkat edin.

PHUKETTE NELER YAPILIR?

Dalış, sörf ve seakayak gibi pek çok su sporu, treaking, zipline, masaj, golf, minigolf, dövüş sporları, tekne turları gibi pek çok aktivite var. Fil safari yapabilir, kaplan sevebilir, maymun besleyebilirsiniz. Merkez plajlar kalabalık ve kirli olduğu için tekne turlarını mutlaka almalısınız.

PHI PHI ADASI

Phuket Sürat Teknesi

Phi Phi adası turu Phuket’e gittiyseniz yemek yemek, su içmek gibi yapmak zorunda olduğunuz bir şey. Gitmeden önce sürat teknesi ile olduğu ve uzun sürdüğü için gitmeyi düşünmemiştik ancak sonradan karar değiştirdik. Yukarıdaki video tekneye binip hareket etmeden önce çekildi. O ekiple gerçekten çok güzel zaman geçirdik.

Biz turumuzu hava limanı – otel transferimizde de destek aldığımız firmadan aldık. Şehir merkezinde de bu desteği alacağınız pek çok firma bulunuyor. Görüşüp pazarlık yapabilirsiniz. Yada bize mail gönderirseniz size bizim çalıştığımız acentedeki yetkinini numarasını verebiliriz.

7:40 otelden alınış ile 08:25 Royal Phuket marinaya vardık. Herkesin grubuna ayrı renk sticker verdiler ve motorun kalkış saatini beklemeye başladık. Bekleme alanında soğuk meyve suları kahve makinesi ve birkaç atıştırmalık büfesi hazırlanmışlar. Biz aç kalırız korkumuzdan otelde kahvaltıda sandviçler hazırlamıştık ama gerçekten gerek yok. Bu arada bekleme alanında su geçirmez iphone kılıfı, terlik, çanta, t shirt gibi ihtiyaçlarını karşılayacağınız ufak bir shop alanı da var.

Marinanın içerisinde bizi karşılayan şirket: Crystal Sea Marine. Bu işi uzun zamandır yaptıkları belli gayet profesyoneller. İsterseniz direkt olarak onlarla da çalışabilirsiniz.

Phi Phi Adaları Haritası

Phi phi turunda ilk etapta bir saat kadar sürat teknesi ile gidiyorsunuz. Bu biraz yorucu, hastalananlar oldu ama çabuk toparlandılar. Yukarıdaki görselde göreceğiniz gibi önce Khai Islanddan geçiyorsunuz. Sonra PHI PHI DON adasına ulaşıyorsunuz. Burada Monkey Beachte maymunlar ile foto çekildikten sonra öğle yemeğini alacağımız kısmına ulaşıyorsunuz. Yemekler kötü değil. Buradaki gayet niş ve şık bir tesisten yararlanmışlar. Açık büfe makarna, yöresel yemekler, meyve, alkolsüz içecek dolabı, su gibi yiyecek ve içecekler hazırlanmıştı. Gayet doyurucuydu.

Öğle yemeğinden sonra PHI PHI LEY adasına geçiliyor ve yine yukarıdaki görseldeki şekilde Viking Cave, Pileh Lagoon, Loh Samah Bay noktalarında yüzme molaları veriyor. Gerçekten harika bir deniz. Balıklar ile birlikte yüzüyorsunuz. Pek fazla yüzmeyen ben bile denizden çıkmadım.

Phi Phi Adaları

Program 17:00 civarı bitiyor. Akabinde sizi otelinize bırakıyorlar. Bu arada yine size içecek bir şeyler ikram ediyorlar. Tüm tur boyunca profesyonel olarak çekim yapılıyor. O fotoğraf ve videoları ayrıca daha sonra alabiliyorsunuz. Bize biraz yüksek ücretli geldiği için almadık. Almış olsaydık ertesi gün otelimize bırakacaklardı ve ücreti 100 € olmaktaydı.

Phi Phi Adaları

Biz transferler ve yemek de içerisinde olarak kişi başı 3.700 THB ödedik. Tamamını nakit ödemek isteseydik bir miktar indirim yapacaklardı ancak biz kredi kartı kullandık. Kişi başı 2.700 THB kredi kartı ile – 1.000 THB ise nakit olarak ödedik.

JAMES BOND ADASI

James Bond Adası

James Bond adası turuna katıldık. Bu turda sürat teknesi ile yapılmasına rağmen Phi Phi turuna göre çok daha rahat. Aşağıdaki görseldeki adaları geziyorsunuz.

James Bond Turu Phuket

Bir kısmında kano turu yapılıyor. Kano turu yapılan alan bir kanyon ve gerçekten tam bir doğa harikası.

James Bond Kano TurU

Eğer seyahat gün sayınız kısa ise bu turu es geçebilirsiniz. Biz Phi Phi Turunu daha çok sevdik. Bu turu da yine yerel acentemizden aldık ve marinada yine aynı şirket tarafından karşılanıp teknelere alındık. Yeme-İçme konusu yine sorun olmadı. Bu turda yolculuklar çok fazla uzun olmadığı için kimse rahatsızlanmadı. Ancak sizin yol tutması probleminiz varsa Phi Phiyi değil James Bond turunu tercih edin.

Öğle yemeğini Panyee Island’da aldık. Burada bu küçücük kara parçası üzerinde şehir kurulmuş. Tamamen Müslüman olan halk biraz da izole bir hayat yaşıyor. Bu adada cami bile var, oldukça şaşırdık ? Görsellerini aşağıda paylaşıyorum. Hediyelik eşya almak isterseniz bu kısmı değerlendirebilirsiniz.

Panyee Island – James Bond Turu

Ödememizi yine kredi kartı ile yaptığımız için ücret daha yüksek oldu ama nakit öderseniz pazarlığa oldukça açıklar. Biz kişi başı 2.500 THB kredi kartı 1.000 THB nakit olarak ödedik.

SİMİLAN ADALARI

Similan Island

Similan adaları değişik kaya oluşumları ile size “ Cennetteyim “ hissi veriyor. 1982 yılından beri Milli park olan bu bölge sadece yılın belli zamanları turizme açılıyor. Genellikle 01 Mayıs ile 15 Ekim arası kapalı oluyor. Similan adaları Phang Nga denilen bir bölgede bulunuyor ve toplamda 11 adet adadan oluşuyor. Firmalar yine otelden alıp marinaya getiriyorlar. Bir saat kadar yolculuktan sonra ilk durak Miang Ada’sı. Burada yüzme, yürüyüş ve yemek molası veriliyor. Akabinde Payu adasına geçiliyor ve yüzme molası veriliyor. Sonra Ba-ngu ve akabinde Similan adası molaları veriliyor. Dönüşte yine sizi otelinize bırakıyorlar. Ortalama fiyatları 2.500 ile 3.500 THB arasında değişiyor.

RACHA ADASI

Racha Island Phuket

Sürat teknesi ile çıkacağınız bu turdan çok keyif alacaksınız. Yakın olduğu için sizi çok zorlamayacak da. Marina’dan yola çıkarak 35 dk kadar sürat teknesi ile yolculuk yaptıktan sonra varmış oluyorsunuz. Tekne ilk önce mercan kayalıklarının da olduğu adanın arka kısımlarında yüzme molaları veriyor sonrasın ön tarafında tüm öğleden sonranızı da geçireceğiz bembeyaz kumsalına geliyor. Öğle yemeğini burada veriyorlar. Şezlong da kiralayabiliyorsunuz. Duş ve tuvalet de mevcut. Dinlenmek ve denizin keyfini çıkarmak için gerçekten güzel bir destinasyon. Ortalama fiyat 1200 THB ile 1500 THB arasında değişiyor. Sakin bir gün geçirmek isteyenler ve denizin keyfini çıkarmak isteyenler için doğru bir tercih olacaktır.

FLYING ZIPLINE

Flying Zipline

O kadar güzel bir aktivite ki, neredeyse Phuket’te ki en eğlendiğimiz aktivite oldu. Eğer adrenalin seven biri iseniz mutlaka ama mutlaka yapmalısınız.Yarım gününüzü ayırarak sabahtan yada öğleden sonra gerçekleştirebileceğiniz bu programda da otelinizden transfer ile alınıp, sonrasında bırakılıyorsunuz.

Orman içerisinde ağaçtan ağaca, kısalı uzunlu olarak hazırlanmış totalde 1,5 saatlik bir parkur. Biz tamamını yaptık ancak isterseniz bir kısmını da yapabiliyorsunuz. Sizi demir halatlarla bağladıkları için oldukça güvenli. 6 yaşından itibaren her yaş gurubunu alıyorlar. Burada da gün sonunda profesyonel ekiplerce çekilmiş fotoğrafları alabiliyorsunuz hatta sizin için kısa videolar da hazırlıyorlar. Sizin için bir kaç video ekledik 🙂

Phuket Flying Hanuman Phuket Extreme Flying Zipline

Biz bu turu bir Türk yerel acenteden aldık. İsterseniz kontağımızın telefon numarasını paylaşabiliriz. Tüm programa totalde kişi başı 2.900 THB ödedik.

Phuket Flying Hanuman Phuket Extreme Flying Zipline

FİL SAFARİ

Pek çok fil safari turu var. Bazılarında Rafting + ATV + Fil Binme + Flying FOX Turu olarak tam günlük bir program da yapabilirsiniz. Yada sadece fil safari yapabilir, sadece tema parkta file binmeden sadece sevebilir yada onlarla çamur banyosu yapabilirsiniz. Hepsi ayrı programlar olarak satılıyor. Biz kişi başı 1.500 THB ile sadece yarım saatlik fil safari aldık. Sonradan da o fillere bu eğitimi verirken ne kadar eziyet etmiş olabileceklerini düşünüp çok üzüldük. Bu turları Patong Beach city center da göreceğiniz acentelere de sorabilirsiniz. En uygun fiyatı onlar verecektir.

DALIŞ TURLARI

Phukete gelmişken bir dalış deneyimi yaşayalım derseniz Phuket scuba diving dalış turlarından satın alabilirsiniz.

İlk kez dalacaklar için turlar Raya Adalarında ve Phi Phi adalarında 2 dalışlı olarak yapılmaktadır ve tüm gün sürmektedir, öğle yemeği ve tüm ekipmanlar fiyata dahildir.

Sertifikasi olanlar veya sertifika almak isteyenler için de programlar mevcut. Biz Türkiye’de denediğimiz ve bana pek hitap etmediği için bu programı yapmadık.

Yine deniz altında profesyonel kameramanlarla çekimler yapılıyor ve isterseniz sonrasında alabiliyorsunuz.

Dalış turları ortalama 4500 – 5000 THB olmaktadır.

SIAM NIRAMIT SHOW ve FANTASEA SHOW

Saim Niramit Show, Tayland Siam kültürünü tanımak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir Show. Tayland’ın binlerce yıllık kültürünü anlatan Showun içerisinde ateş Showları, çeşitli oyunlar, el sanatları, thai boxundan örnekler gibi pek çok konu işlenen tam bir şölen seyredeceksiniz.

Fantasea Show ise Tayland’ın zengin  ve ezotik mirasından etkilenerek hazırlanmış bir gösteridir. Bu showu çeşitli eğlenceli oyunlar ve kaplanlarda dahil pek çok hayvana ev sahipliği yapan bir karnaval olarak düşünebilirsiniz. Burası 4.000 kişilik bir tema parkı içerisinde restoranların da bulunduğu 140 dönümlük bir kompleks.

Bu iki Showda da öğle yemeği yine programın içerisinde. Biz bu turlara eğitimleri verirken hayvanlara eziyet ettikleri düşüncesi ile katılmadık. Yaşasın hayvan hakları 🙂

PHUKET GECE HAYATI

Phuketin çoook canlı bir gece hayatı var. Patong şehir Merkezine girer girmez sizi sex clublarına yada boks maçlarına davet eden insanlar etrafınızı sarıyor. Bir kolunuzdan tutup çekiştirmedikleri kalıyor. Bir de ellerinde “ nereye “ çağırdıklarını gösteren görseller tutuyorlar. Sokak boyunca hemen hemen her bar ve gece kulübünde direk dansı için direkler var. Bahçedeki masalarda bile. Alkol bir miktar pahalı ve yukarıdaki notlarda bahsettiğim gibi belli bir saatten sonra tüketilebiliyor. Irish pub tarzında sakin canlı müzik yapan mekanlar da gördük. Keyifli ve eğlenceli.

Phuket ile ilgili bıraksanız daha sayfalarca yazacağız ? en iyisi siz de gidin akabinde konuşup kritik yapalım ?

Sevgiler,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz