paris ulaşım
paris şehir içi ulaşım

Paris denilince konuşulacak o kadar fazla şey var ki.. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmakla birlikte Türkler tarafından en çok ziyaret edilen şehirmiş. Hafta sonu bile atlayıp gidilip harika zaman geçirip dönülebilecek, defalarca gidilebilecek güzellikte bir şehir. Şehrin güzelliğinin yanında, muhteşem bir tarih, harika binalar, birbirinden güzel onlarca müze.. Her gittiğinizde farklı bir tat alabileceğiniz bir şehir Paris.

Bu kadar popüler oluşundan mı yoksa her zaman atlayıp gidilebilecek kadar kolay ulaşılabilir olmasından mı (hava yolu şirketlerinin en sık kampanya düzenlediği parkur ?) bilmiyorum, defalarca grup göndermeme rağmen, gidip görmek için hiçbir zaman ön sıralarımda olmamıştı. Ama Pegasus’un bir kampanyasında tekrar karşıma çıkınca ve o tarih bizim için tamamen müsait bir tarih olunca “ Evet “ dedim, “ o sıklıkla okuduğum, program çalıştığım, grup gönderdiğim sokakları, uzaktan ezberlediğim müzeleri görmenin zamanı geldi “

Paris çok popüler bir şehir olduğu için tarihi noktaları ve gezilecek yerler ile ilgili bilgileri çok rahatlıkla her yerde bulabilirsiniz. Bizse bu yazımızda size, Paris’e nasıl ulaşacağımız ve Paris’te şehir içi ulaşımı nasıl sağlayacağımız hakkında önemli bilgiler ve önemli notlar sunmak istiyoruz.

PARİS’E NASIL GİDİLİR?

Paris’te üç adet havalimanı mevcut. Bunların en çok uçuş yapılanı ve şehrin merkez havalimanı olarak geçeni Charles de Gaulle Havalimanı ve daha çok charter uçuşlarda kullanılan Orly Havalimanı olmaktadır. Türkiye’den hava yolları her ikisini de kullanıyor ancak Türk Hava Yolları çoğunlukla Charles De Gaulle Havalimanını ve Pegasus ise sıklıkla Orly Havalimanını kullanıyor diyebiliriz.

Aslında bir de şehrin oldukça uzağında Beauvais havaalanı da var ama orayı sadece low cost havayolları şirketleri kullanıyor bu nedenle bu havaalanı yazımızın dışında bırakıyoruz ?

Peki, Orly havalimanından şehir merkezine nasıl ulaşırız?

Biz Pegasus ile Orly havalimanına ulaştık. Orly havalimanını oldukça küçük bir havalimanı. Uçaktan inip hemen pasaporttan geçip sonrasında bagaja yönlendiriliyorsunuz. Biz yine her zamanki gibi sadece sırt çantası ile gittiğimiz için bagaj beklemeden çıktık. Sonrasında turist bilgi masasına uğradık (ki exit e giderken yolunuzun üzerinde bulunuyor) oradan şehir merkezine ulaşmak için OrlyBus ticket aldık.

Paris Hakkında Önemli Bilgiler Notlarımız için Tıklayınız.

Paris Müze Kart ve Şehir Kartları Notlarımız için Tıklayınız.

ORLY BUS NEDİR?

OrlyBus Orly havalimanından Paris Şehir Merkezine ulaşımı sağlayan belediye otobüsüdür. Metro hattı havalimanına kadar devam etmiyor o nedene metro yada tramvay hatlarına bağlanmak için bu otobüsü kullanmak durumundasınız. OrlyBus ile trafiğe bağlı olarak 25 dakika kadar bir yolculuk ile RER-B metro hattına ulaşabiliyorsunuz. OrlyBus havalimanının 4. Çıkışından kalkıyor (departure 4) Metro hattına ulaşmak için OrlyBus’tan “ Denfert Rochereau” durağında inmelisiniz. Oradan metro ile size uygun olan hatta binerek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

OrlyBus kullanmak istemezseniz, metro hattına kadar taksi yada uber kullanabilirsiniz ancak tavsiye etmiyoruz OrlyBus gerçekten çok kolay bir ulaşım yöntemi.

OrlyBus kişi başı tek yön: 9,5 Eur olmaktadır.

Bu ücret turist bilgi masasının sunduğu ücret. Ancak otobüs terminalinde de bilet satış gişesi var ve daha uygun fiyata bilet satılıyor, bilginiz olsun ?

Peki, Charles De Gaulle Havalimanından şehir merkezine nasıl ulaşırız?

Charles De Gaulle Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için RoissyBus kullanmanız gerekiyor. Nasıl ki, Orly Havalimanından OrlyBus kullanıyorsunuz, Charles De Gaulle Havalimanından da RoissyBus kullanmalısınız. Yine aynı şekilde sadece belirli duraklarda duran bir tarifeli otobüs olan RoissyBus ile Opera Garnier’e yakın bir alana gidecekseniz direkt gidebiliyorsunuz çünkü otobüs sizi direkt Opera Garnier’e bırakıyor ama Paris’te farklı bir noktaya gidecekseniz RER-B metro hattına aktarma yapmalısınız.

RoissyBus biletlerini yine havalimanındaki turizm merkezlerinden alabiliyorsunuz yada RoissyBus’ların kalktıkları istasyonlardan temin edebiliyorsunuz. Bu yolculuk yine trafiğe bağlı olarak 50 dk ile 75 dk arası sürebiliyor.

Otobüsler körüklü ama OrlyBus gibi istediğiniz kapıdan binemiyorsunuz, mutlaka ön kapıdan binmeniz gerekiyor ve binerken biletinizi bilet makinesine, kartınız varsa kart makinesine okutmanız gerekiyor.

PARİS ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NOTLARI

Paris şehri gezmesi oldukça kolay bir şehir. Özellikle müthiş gelişmiş metro ağı her yere ulaşım sağlamakta. Biz metroyu resmen sömürdük desek yeridir.

Paris Metrosu

Paris metrosu, 14 tanesi ana hat, 2 tanesi ek hat olmak üzere toplam 16 hattan oluşan 214 kilometre uzunluğunda olmakta. 62 tane transfer noktası ile Paris’in her yerine ulaşmanız mümkün oluyor. Üstelik her durakta pek çok giriş noktası var. Nerede olursanız olun bir 200-300 metre alan içerisinde mutlaka bir giriş görüyorsunuz.

Bu koskocaman metro hattı başta oldukça karışık ve korkutucu görünüyor. Ancak biraz mantığını kavrayınca oldukça kolay. Üstelik harika telefon uygulamaları da mevcut. Üstelik offline çalışanlar da var. Kesinlikle indirmenizi öneririz. Biz aşağıdaki uygulamayı indirdik, oldukça da memnun kaldık.

Paris Metro Map Telefon Uygulaması

Paris Metro ağı 5 Zone’dan oluşuyor. Bu Zone’lar haritada farklı renklerle belirtilmiş durumda. İstasyonlarda da durak isimlerine ek olarak bu renkler belirtiliyor. Yapmanız gereken konaklayacağınız otelin/evin vs. hangi metro durağına yakın olduğunu öğrenmek. Akabinde hangi zone’da yer aldığını bulmalısınız. Bunun dışında Paris’te bulunacağınız gün bazında gitmek – görmek istediğiniz yerleri sıralamalısınız ve haritada notlarını belirlemelisiniz. O doğrultuda metroda birbirine yakın olan bölgeleri işaretleyip gezinizi bu temelde programlamalısınız. Böylelikle zaman kaybını önlemiş olursunuz.

Paris’e gelen bir turistin 3-5 günlük Paris gezisinde, havaalanlarına ulaşım dışında şehrin merkezindeki turistik yerleri gezmek üzere dolaşacağı, günlük olarak kullanacağı bölge çoğunlukla 1. zone ve 2. zone olacaktır. 3. zone‘da bulunan önemli yerlerden biri Avrupa’nın en büyük finans merkezi La Defense olmakta ve Orly havaalanı ve Versay Sarayı 4. zone yer alıyor. 5. zona‘da bulunan yapılara örnek vermek gerekirse; Charles de Gaulle havaalanı, Disneyland, Fontaineblau Şatosu gibi örnekler verilebilir. 

Bizim Paris 3 günlük tur programımız için tıklayınız:

Peki bilet fiyatları nasıl? Tek bir bilet aldığınız zaman 1,90€ ödemeniz gerekiyor. Bunun yerine onluk set halindeki “carnet / karne” almanız daha uygun olacaktır. Carnet için 16,90€ ödemeniz gerekiyor, bir bilet 1,69 Euro’ya gelmiş oluyor. Bu carnet’yi Navigo Easy Pass ile alırsanız o zaman 14,90€ ödüyorsunuz ama detayları biraz karışık. Elbette başka avantajlı biletler ve ulaşım kartları da var ki biz de bir tanesini kullandık ve çok memnun kaldık.

PARIS ŞEHİR İÇİ ULAŞIM KARTLARI

VISITE PASS

Paris Visite Pass
Paris Visite Pass


Paris Visite Pass şehir içi ulaşım için kullanılan bir pass olmaktadır ve kesinlikle ama kesinlikle almanızı tavsiye ediyoruz.

Paris Visite Pass nerelerde kullanılıyor derseniz; kentin toplu taşıma sistemini oluşturan 5 Zone’da da, satın aldığınız gün sayısı içerisinde sınırsız kullanım hakkı sunuyor. Yani 5 Zone’daki tüm metro, RER, Banliyö, otobüs, OrlyBus, RoissyBus, füniküler ve tramvay hatlarında ücretsiz seyahat edebilirsiniz. ödediğimiz paranın hakkını fazlasıyla veriyor diyebiliriz. ? Kartın geçerli olmadığı tek ulaşım aracı ise OrlyVal. Onu da kullanmanıza gerek kalmıyor zaten ?

Kart, gezginlere 1 ila 5 gün arasında değişen süre seçenekleriyle sunuyor. Planladığınız gezi rotanızı göz önünde bulundurarak ister Zone 1-3, isterseniz de tüm Zone’ları kapsayan versiyonunu satın alabilirsiniz. Biz Zone 1-3 ü satın aldık ve inanın gezmek istediğimiz tüm alanları kapsadı. Yani turistik kısımlar için 1-3 Zone yeterli. Ancak sizin otel yada eviniz bu Zone’lar içerisinde yer almıyor, şehrin dışında ise yada Paris’e gelmişken her köşesini gezeceğim diyorsanız tüm Zone’lar için olanını satın alabilirsiniz.

Peki Paris Visite Pass’ın Fiyatları Ne kadar?

Kent merkezi sınırları içerisindeki Zone 1-3 arası geçerli Visite Pass’ın fiyatları yetişkinler için 12 Euro (1 günlük), 19,50 Euro (2 günlük), 26,65 Euro (3 günlük) ve 38,35 Euro (5 günlük) olarak belirlenmiş.

Paris kent merkezinin yanı sıra tüm banliyöleri ve havalimanlarını kapsayan versiyonun yetişkinler için fiyatları 25,25 Euro’dan başlayıp, 65,80 Euro’ya kadar çıkıyor.

Visite Pass, arka tarafındaki tarih, ad ve soyad hanelerinin doldurulmasıyla birlikte kullanılmaya başlanıyor. Bu nedenle süresi günlük olarak hesaplanan kartın hangi saatte doldurulduğu geçerliliği anlamında büyük önem taşıyor.

Not: Eğer bu kart yerine Paris Pass satın alırsanız kartınızın ZONE 1-3 arasında geçerli olacağını unutmayın. Diğer bölgelere geçmek için ekstra ödeme yaparak gerekli biletleri almanız gerekiyor.

TICKET + CARNET

Bu kartı karne ile belirli oranda geçiş hakkı sunan bir kart olarak özetleyebiliriz. Örneğin 10 tane bilet alabiliyorsunuz ve bu biletler size ayrı ayrı kupon olarak veriliyor. Dolayısı ile kendiniz kullanabileceğiniz gibi başkaları ile de paylaşabilirsiniz.

Bir tanesini 1,90€‘ya alabileceğiniz gibi 10’luk toplu alımlar “carnet” adı altında satılıyor ve 10 bilet toplamda 16,90€’ya alınabiliyor; yani bu şekilde biletin tanesi 1,69€’ya gelmiş oluyor. Bunun dışında bir fiyat uygulaması daha var. 4 yaş altı çocuklar toplu taşımadan ücretsiz yararlanıyor4-10 yaş arası çocuk biletleri indirimli ama onlar için tek bilet satılmıyor, çocuklar için 10’luk Carnet 7,45€‘dan alınabiliyor. 10 yaş üzeri ise yetişkin sayılıyor. 

Bir de eğer toplu taşıma kartı satın almadıysanız otobüste, doğrudan 2 euro’ya şoförden satın alıp okutabileceğiniz bir bilet var; o bilet size tek yolculuk yapma hakkı veriyor; bu biletle kesinlikle başka bir otobüse ya da toplu taşıma aracına aktarma yapamıyorsunuz.

MOBILIS

Mobilis adı verilen günlük biletler gün içerisinde bileti alırken seçmiş olduğunuz zonelar içerisinde sınırsız biniş hakkı sunuyor. Mobilis’iniz olsa dahi bindiğiniz her taşıtta biletinizi okutmak zorundasınız. Mobilis OrlyVal, OrlyBus, RoissyBus gibi özel tarifeli taşıtlarda geçmediği gibi Charles de Gaulle Havalimanı’na gitmek için kullanacağınız RER’de de geçmiyor, diğer toplu taşıma araçlarında geçiyor… Mobilis bilet fiyatları zone’lara göre şu şekilde: 1-2 Zone 7,50€, 1-3 Zone 10€, 1-4 Zone 12,40€, 1-5 Zone 17,80

BILLET ILE DE FRANCE

Bir de gideceğiniz yere bağlı olarak değişik tarifeler gerektiren Billet Île de France adında özel biletler var. Örneğin biletiniz yok ve metroda 1. zone’da bir istasyondasınız; orada bulunan otomatlardan nakit yada kredi kartı ile ödeme yaparak gitmek istediğiniz istasyonu seçip tek geçişlik bilet alabiliyorsunuz.

NAVIGO VE VIANAVIGO

Navigo gerçekten çok kullanışlı bir şehir kartı olmaktadır. Bu karta bizim İstanbul Kartları örnek verebiliriz. Aynı şekilde 5 € ödeyerek temin edebileceğiniz bu kartı bakiye yükleme otomatlarından nakit yada kredi kartı ile doldurabiliyorsunuz yada 22,80 € ödeme yaparak haftalık 1-5 Zone’da da geçerli dolu kart da alabilirsiniz. Tüm metro hatlarında geçtiği gibi, diğer Paris ulaşım kartlarından farklı olarak RER, RoissyBus ve OrlyBus’ta da geçiyor. Bir tek OrlyVal’da geçmiyor.

Peki, Navigo Kart Nereden Alınır?

Navigo Kartı Charles de Gaulle ve Orly Havalimanlarından, Orly Bus gişesinden ve pek çok metro ana istasyonundan temin edebilirsiniz.

Buradaki tek sorun, kartın geçerlilik süresinin, örneğin haftalıksa, Pazartesi başlayıp, Pazar gecesi sona ermesi, aylıksa ayın ilk günü başlayıp son günü sona ermesi. Yani herhangi bir Çarşamba günü gelecekseniz ve haftaya Çarşamba dönecekseniz bu kart sizin için uygun değil.

Navigo almadan önce, Paris’e gelirken yanınızda bir vesikalık fotoğraf getirmelisiniz. Boyut olarak nüfus cüzdanınızdaki resim kadar önceden keserseniz kartı aldığınızda hemen ilgili alana yapıştırabilirsiniz. Ayrıca kartın üzerinde isim yazması gerektiğini de belirtelim. Bir kalem ile önce soy adınızı sonra adınızı elle yazıyorsunuz. 

Le Ticket Jeune Weekend (Gençler için hafta sonu ve resmi tatil günü bileti)

Cumartesi, Pazar ya da resmi tatil günlerinde, 26 yaş altı gençlerin kullanabileceği son derece avantajlı bir bilet türü olan Jeune Weekend bileti tek günlük olarak satılıyor. Yani Cumartesi – Pazar değil, sadece Cumartesi, sadece Pazar ya da sadece bir günlük resmi tatil boyunca kullanılabiliyor. Bilet olarak otomatlardan alınabileceği gibi klasik Navigo kartınıza ya da Vianavigo cep telefonu uygulamanıza da yükleme yapılabiliyor. 

Komşu Şehirlerden Paris’e Ulaşım

Bilet fiyatı 1-3 zone için 4,10 €, havaalanı ve Disneyland ulaşımını kapsayacak şekilde 1-5 zone alırsanız 8,95€ ödüyorsunuz. Bileti saat kaçta almış olursanız olun ertesi gün sabah 05:59’a kadar geçerli. Bu biletle OrlyVal hariç RATP’nin tüm ulaşım araçlarına binebiliyorsunuz.

Peki, Paris’e değil Fransa’nın başka bir şehrine uçtuysanız Paris’e nasıl geçersiniz? Örneğin Lyon’da iseniz ve bir iki gün de Paris’te zaman geçirmek istiyorsanız emin olun ki bunu yapmak çok kolay. Paris’in hem diğer Fransa şehirlerine hem de komşu ülkelere hem normal hem de hızlı tren seferleri var. Üstelik çok sık seferler düzenleniyor.

Biletleri istasyonlardaki tren gişelerinden temin edebileceğiniz gibi, online olarak da alabilirsiniz. Biz size Omio isimli uygulamayı öneriyoruz. Buradan rahatlıkla hatta indirimli bilet alabilir ve barkodlu olarak biletin çıktısını alıp gönül rahatlığı ile seyahat edebilirsiniz.

NOT: Bileti alırken saatinizi iyi planlamanız gerekiyor. Alınmış olan bileti değiştirmek için neredeyse biletin kendi ücreti kadar ücret talep ediliyor.

Umarım yazımız sizin için faydalı olur. Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz 🙂

Lyon seyahat notlarımız için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz