Bezirgan-Sarıbelen-Gökçeören
Likya Yolu Bezirgan-Sarıbelen-Gökçeören Parkuru

Merhaba Arkadaşlar,

Bezirgan-Sarıbelen-Gökçeören parkuru oldukça zorlu bir parkur ancak tamamladıktan sonra gerçekten ” iyi ki ” diyecekseniz ve harika bir anı ve hayat tecrübesi olarak hayatınızda yer alacak. Tüm detayları aşağıda paylaşıyoruz.

Likya Yolu İçin Önemli Detaylar Dosyamız: http://www.gezginportali.com/ulkeler/turkiye/likya-yolu/

Toplam Yürüyüş Süresi: Molalar ile 8-9 Saat

Bezirgan – Sarıbelen: 6 km

Sarıbelen – Gökçeören: 11 km

Zorluk Seviyesi: Zorlu

Su Tüketimi: Bu parkurda yerleşim yerlerinde su kaynağı bulunuyor. Bezirgan’dan çıkarken tüm sularınızı doldurmalısınız sonrasında Sarıbelen’e vardığınızda tazeleyecek noktalar bulacaksınız. Sarıbelen – Gökçeören arasında da su kuyusu mevcut.

Yemek: Sarıbelen’de bakkal var ancak Gökçeören’de maalesef yok. Bezirgan’dan çıkarken bakkaldan atıştırmalıklarınızı almalısınız. Akabinde Sarıbelen’e vardığınızda yine bakkaldan alışveriş yapmalısınız. Yürürken rakım da yükseldikçe açlığınızı hissetmiyorsunuz ancak tavsiyemiz öğün atlamamanız. Özellikle bu parkur oldukça uzun olduğu ve rakımın da 1000 metreye çıktığını göz önünde bulundurursak, direncinizi korumak için öğün atlamamalısınız.

Sarıbelen Konaklama:

Neşet Bey: 0 539 331 54 85

Mozaik Pansiyon Işıl & Oliver : 0 532 066 77 86

Moonstone House Tim: 0 530 445 37 30

Gökçeören Konaklama:

Yeşil Pansiyon Hüseyin Bey : 0 537 810 59 83

Bu parkurda da konaklama konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız. Sarıbelen’de de Gökçeören’de de hem çadır atabileceğiz alanlar hem de konaklayabileceğiniz pansiyonlar mevcut. Biz bu parkuru bir günde tamamlayıp Bezirgan’dan Gökçeören’e kadar ulaşıp orada yeşil pansiyonda kaldık. Yine çok hoş sohbetler ve Hüseyin Bey’in eşinin yaptığı harika ev yemekleri eşliğinde harika sohbetler ettik.

Eğer çadır kuracaksınız Sarıbelen’de bakkal olduğunu ancak Gökçeören’de olmadığını hatırlatmak isteriz. Bu durumda bölgedeki pansiyonlardan sadece yemek desteği de alabilirsiniz. Seve seve yardım edeceklerdir.

İki kişi bir gece konaklama ücreti Yeşil Pansiyon’da 300 TL ve yemekler ile birlikte totalde 420 TL nakit olarak ödedik.

PARKUR HAKKINDA DETAYLAR

Bezirgan’dan çıkma kısmı biraz yorucu. Özellikle bizim yürüdüğümüz tarihte hava gerçekten çok sıcak olduğu için biraz zorlandık. Bezirgan’dan çıkmak için Yumrutepe’ye doğru dik bir yamaç tırmanıyorsunuz. Patikada işaretleri iyi takip etmeniz gerekiyor. Bu çıkış sizi bir asfalt yola çıkarıyor. Asfalt yola girmeden su deposunun yanındaki orman yolundan yürüyeceksiniz. Yaklaşık 750 Metre sonra da soldan aşağıya doğru devam edeceksiniz. Telefon uygulamanızdan da yolu takip etmenizi öneriyoruz.

Sarıbelen’e varıp su ve erzak ihtiyacımızı karşıladıktan sonra Sarıbelen’in girişindeki caminin karşısında bulunan aşağıdaki tabelayı takip ederek Gökçeören’e doğru devam ettik. Parkurun bu kısmı yorucu değil ama uzun olduğu için yine de sıklıkla mola vermemiz gerekti.

Gökçeören tabelasından sonra 800 metre tırmanış var. Zorlu bir tırmanış değil, ağaçlık ve gölgelik bir alan olduğu için çok yorulmadık. Belki de yürüyüş temposuna alıştık, bilemiyorum ?

Bu 800 metreden sonra yol bizi ana yola çıkardı ve nereye gideceğimizi bilemedik. Tabela ve işaret de göremedik.  Tesadüfen gördüğümüz yerli halktan birkaç kişiye sorduk. Yola çıkınca sola döndük. Biraz ileride sağda tabelayı gördük ve yolumuza devam ettik.

İlk etapta çok az tırmanış var sonrasında düzlük ve harika manzaralar ile yol devam ediyor. Manzaraya o kadar dalacaksınız ki sırtınızdaki çantanın ağırlığını unutacaksınız.

2 – 2,5 km yol gittikten sonra sizi karşılayacak ilk düzlükte biraz mola verin zaten daha önce kamp atılmış olduğunu göreceksiniz. Sonrasında biraz çalılar ve dikenli teller arasından yürüyeceksiniz. Kilometre olarak uzun bir parkur olduğu için biz varışa o kadar kitlendik ki yorgunluğu falan unuttuk ? O dikenli telli kısımları atlattıktan sonra patika yola vardık. At arabası yada traktörle de rahat gidilebilecek bir yol. Çok dik değil ancak gölgelik olmadığı için tempo tutturmanızı tavsiye ederiz.

Likya Yolu / Sarıbelen – Gökçeören Parkuru / Su Kuyusu

İlk moladan 4 –  4,5 km sonra ilk su kaynağını bulduk. Su çok temiz olduğu için hem bolca içtik hem de termoslarımızı doldurduk. Burada da 15 dk kadar mola verdikten sonra tekrar yola koyulduk.

Likya Yolu / Sarıbelen – Gökçeören Parkuru

Bu su kaynağından yaklaşık 45 dk sonra Hüseyin’in yeri isimli bir mola yeri bulduk. Hüseyin Amca ve Saime Teyzenin kendi evi. Hayvancılıkla uğraşıyorlar. Bizi hemen güler yüz ile karşıladılar. Aç mıyız diye sordular ve aç olduğumuzu söyleyince, Saime Abla bize hemen yumurta kırdı ve peynir, zeytin, çay ile kahvaltı hazırladı.

70-80 yaşlarında olan bu iki tatlı insanla yarım saat kadar sohbet ettikten sonra yola koyulduk. İlk olarak yarım saat kadar çok dik olmayan bir rampada tırmandık ama gölgelik ve taşlık olduğu için çok yorucu olmadı. Sonrasında tamamen ovada ara ara dar yerlere girerek yürüdük. Aslında Hüseyin Amcanın evinden sonra dümdüz giderek de (tırmanmadan) varacağımız yere ulaşacağımızı düşünüyoruz ama Bezirgan’da Erol Abi’den öğrendiğimize göre, o kısımlar ova olduğu için yağmurlu zamanlarda su doluyormuş o nedenle işaretleri değiştirip yolu biraz dolandırıp tırmandırarak bu sorunu çözmüşler. Biz de riske atmamak için işaretleri takip ettik. Hüseyin Amcanın evinden sonra iki saat kadar ovada yürüdükten sonra yol bizi asfalt yola çıkardı. Bu iki saat yürüdüğümüz düzlükte bir tane daha su kaynağı gördük. Çadır atmak isteyenler burayı kullanabilirler. Köye kadar başka bir düzlük yok. Köyde de çadır atacak alan bulabilirsiniz ancak köy düz bir arazide kurulmadığı için pek tavsiye etmiyoruz.

Gökçeören Likya Yolu

Asfalt yola çıktıktan sonra sağa dönüp yolu takip ettik ve solda Gökçeören köyünü gördük. Küçücük bir köy. Burada Yeşil Pansiyon’da kaldık ve biz asfalt yolda yürürken Yeşil Pansiyonun sahibi Hüseyin Bey bizi görmüş ve geldi aldı pansiyona getirdi ?

Hüseyin’in Yeşil Pansiyonu kullanıma gayet uygun. Eşinin yaptığı çok güzel ev yemeklerini afiyetle yedik duşları alıp yanımızda getirdiğimiz tabletten film izleyelim dedik ama daha 10. Dakikasında yorgunluktan uyuya kaldık:)

Ertesi gün Gökçeören-Hacıoğlan-Phellos-Çukurbağ parkuruna devam ettik. Notlarımız için tıklayınız.

Keyifli yürüyüşler dileriz. Paylaşmak yada danışmak istediğiniz bir nokta olursa bizlere her zaman ulaşabilirsiniz 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz